Інші завдання дивись тут...

§ 41 ПАПОРОТІ.

1. Де поширені сучасні папороті, в яких умовах вони зростають?

Папоротей у сучасній флорі Землі близько 10 тис. видів. Особливо багато їх у вологих  тропічних країнах (деревоподібні папороті, переважно тропічні і субтропічні види виткі, деякі оселяються на скелях або стінах будинків у містах, більшість видів зростає у лісах і на луках, небагато видів пристосувались до напівводного або водного способу життя у прісних водоймах.

 

2. У чому особливість листків папоротей?

Листки біль­шості папоротей великі і сильно розсічені. Вони, на відміну від лист­ків інших рослин, мають тривалий верхівковий ріст, а тому молоді листки скручені равликоподбно для захисту верхівкової точки росту. Система водопостачання і регуляції випаровування папоротей менш ефективна ніж у квіткових рослин, тому вони потребують достатнього  зволоження. На нижній поверхні листків дорослих рослин чолові­чої папороті помітні групи прикритих плівчастим захисним по­кривом спорангіїв.

 

3. Як відбувається нестатева розмноження папоротей спорами?

На нижній поверхні листків дорослих рослин чолові­чої папороті помітні групи прикритих плівчастим захисним по­кривом спорангіїв. Коли спори чоловічої папороті достигають — спорангій різко розкривається. При цьому мікроскопічні спори викидаються на відстань у декілька сантиметрів, їх підхоплює вітер і розносить на значну відстань. Щоб прорости, спора повинна потрапити на вологий ґрунт.

 

 

4. Що виростає із спори папороті?

Спора дасть початок невеличкій тоненькій зеленій пластинці серцеподібної форми — заростку папороті . З нижнього боку заростку розташовані ризоїди, якими він прикріп­люється до ґрунту і поглинає воду.

 

 

Заростки чоловічої папороті невеличкі, до півтора сантиметра завдовжки, і недовговічні. Тому їх нелегко знайти у природі, але часом можна побачити на схилах вологих ярів без трав'яного покриву.

 

5. Де утворюються статеві клітини папоротей і які умови необхідні для запліднення?

На сформованому заростку на нижньому боці розвиваються чоловічі та жіночі статеві органи. У чоловічих статевих органах утворюються численні рухливі чоловічі статеві клітини — сперма­тозоїди. У кожному жіночому статевому органі розвивається лише одна яйцеклітина. Після дощу або сильної роси між нижньою по­верхнею заростку і ґрунтом виникає тоненька плівочка води. Нею сперматозоїди рухаються до яйцеклітини. Вони приваблюються речовинами, які виділяє жіночий статевий орган. Один із сперма­тозоїдів запліднює яйцеклітину.

 

 

6. Що розвивається із заплідненої яйцеклітини папороті?

Зигота проростає у нову рослину нестатевого покоління. Вона спочатку отримує поживні речовини лише із тканин заростку, далі утворює перший корінь, який занурюється у ґрунт. Розгор­тається перший листок. Але молода рослина нестатевого поко­ління папороті зберігає зв'язок із заростком аж доки він повніс­тю не відімре.

 

7. Які сучасні папороті використовує людина та з якою метою?

Сучасні папороті не мають великого значення у господарській діяльності людини, хоча у недалекому минулому із них виготовля­ли ліки проти глистів. Молоді листки орляка можна використовувати в їжу, їх з цією метою навіть експортують у Япо­нію. Багато тропічних видів папоротей — це чудові декоративні рослини для озеленення приміщень.

 

ЗАВДАННЯ.

1. Продовжіть у зошиті заповнення таблиці із попереднього параграфа.

Ознака

Плаун

Хвощ

Папороть

Вегетативні органи

пагін

кореневище

пагін

Місце знаходження спорангіїв

Звичайні пагони

Весняний пагін

листя

Спосіб життя зародку

Підземний, симбіотичний

Наземний, фотосинтезуючий

Наземний, фотосинтезуючий

Які статеві органи знаходяться на заростку

утворює чо­ловічі або жіночі статеві органи і має довгий період розвитку.

 

утворює чо­ловічі або жіночі статеві органи і має короткий період розвитку

 

утворює чо­ловічі та жіночі статеві органи і має короткий період розвитку

 

2. Дайте відповідь на запитання.

Які спільні та відмінні риси будови і розмноження у чоловічої папороті з плауном і хвощем? 

Плаун

Хвощ

Папороть

                                                   Відмінні риси

Мають дрібне листя, додаткові корені, спорангії знаходяться на звичайних пагонах, спори проростають у ґрунті, заросток живе під землею, довгий час розвитку зиготи, статеве покоління є симбіотичним з грибами, на заростку є чоловічі або жіночі статеві органи.

Мають дрібне листя, два види пагонів, кореневище з бульбочками, заросток проростає на ґрунті, швидкий період розвитку, статеве покоління є фото синтезуючим, на заростку є чоловічі або жіночі статеві органи.

Мають велике листя, кореневище, спорангії знаходяться з нижньої сторони листка, заросток проростає на ґрунті, заросток має ризоїди, на заростку є чоловічі і жіночі статеві органи, швидкий період розвитку, статеве покоління фотосинтезуюче, молода рослина нестатевого покоління довго тримається зародку.

                                                  Подібні риси

Відносяться до вищих рослин, є диференціація на тканини, органи, мають стебло, мають статеве і нестатеве покоління, нестатеве покоління є завжди фото синтезуючим, розмножуються спорами і статево, спори утворюються у спорангіях, необхідна вода для запліднення.

Інші завдання дивись тут...

 • Лера Лашко
  Спасибо, но надо побольше информации!
  smile
  5 квітня 2015 19:18
 • саша
  а я завтра раскажу училке шо ты списываеш!
  5 квітня 2015 19:59
 • богдан
  дуже фосе гдз я получив дванадцять
  6 квітня 2015 20:29
 • маша
  Дякую за те що списала
  7 квітня 2015 16:09
 • Анастасія Михтонюк
  кльове гдз, а я рилася пів часа і не могла нічого найти на інших сайтах
  20 квітня 2015 23:19
 • оля
  вопше супер

  клас вопше супер точно буде дванадцять
  17 березня 2016 00:29
 • Павло
  сайт супер всі таблиці є
  22 березня 2016 18:01
 • Анастасия
  Спасибо! :) Идеальное ГДЗ
  21 квітня 2016 16:27
 • христя
  супер
  5 березня 2017 19:38
 • Олена
  Супер!
  26 березня 2017 21:27
 • ЛАРИСА
  супер
  19 квітня 2017 14:52
 • ваня
  спасибо что помогли
  9 березня 2019 15:44
 • Никита
  Спасибо большое,очень помогаете с биологией.В других ГДЗ такого нету
  8 квітня 2019 10:24
 • христя
  найкрутіше гдз з яким я зустрічалася, дуже дякую
  17 березня 2020 12:12
 • Д
  Дуже допомоглооо!
  Найкраще гдз, мені потрібна була таблиця і ось вона тут. На інших сайтах не так, а
  тут все є
  8 квітня 2020 12:11
 • Сонна
  Второя таблица не такая как в книге!!!!! Я понадеелась на вас!!!! А у вас что то не что надо!!!! Как так??????!!!!!!! ----------------- Добавили содержание к учебнику 2020 года
  13 квітня 2021 14:51
 • Женя
  Норммммммм .дякуюююююю але кажуть що друга табличка не правильна ----------- Тепер правильна (після коментаря вище привели відповіді відповідно до перевиданого підручника).
  21 березня 2022 12:26
 • Руслана
  Клас абажаю этот сайт
  27 березня 2022 14:40
 • Аліса
  дуже допомогли
  6 квітня 2022 21:01
 • артем
  дякую допомогли
  21 березня 2023 20:29