Інші завдання дивись тут...

ЦЕНОЗ (від грец. коінос - спільний) — взаємозв’язки живої та неживої природи, що виникають на певній території. 

Організми тісно взаємодіють між собою та з неживою природою: беруть з навколишнього середовища певні речовини (кисень, вуглекислий газ, воду, їжу), необхідні для забезпечення нормальної життєдіяльності, та виділяють туди продукти власного обміну речовин (неперетравлені рештки їжі, продукти виділення тощо).

Живі організми — жива природа.

Нежива природа — середовище існування, що оточує організм і впливає на нього.

Місце існування – територія або простір, у якому живе вид. Воно є спільним для багатьох видів організмів  тварин, рослин, грибів, бактерій, що утворюють на цій території багатовидове біологічне угруповання.

 

Приклади угруповань: ліс, лука, болото, степ, море, озеро, річка тощо.

 

 

 

Фітоценоз (від грец. фітон - рослина і коінос), або рослинне угруповання, — сукупність рослин на певній однорідній ділянці Землі, що характеризується одноманітними умовами існування, до яких ці рослини пристосувалися (листяний ліс, хвойний ліс).

 

Агроценоз (від грец. агрос - поле і коінос) — штучно створений фітоценоз (дендропарк).

 

Біоценоз — сукупність організмів, що мешкають у межах однорідної за природними умовами ділянки земної поверхні.

У лісі ростуть рослини (граб, вільха, підсніжник тощо) та тварини (лосі, косулі, вовки, ведмеді, лисиці, зайці, різні гризуни, птахи та комахи тощо), у його ґрунті живуть бактерії, гриби, черви тощо. 

 

Біогеоценоз (від грец. біос - життя, ге - земля і коінос), або екосистема, — сукупність живої і неживої природи на певній однорідній території (ліс, степ, луг). Екосистеми  сукупність взаємопов'язаних популяцій організмів, які взаємодіють між собою та з умовами середовища життя. 

Ліс росте на ґрунті, в якому знаходяться корені рослин.

 

Біом — сукупність біогеоценозів певної території (савана, пустеля, тайга).

 

Біосфера (від грец. біос - життя і сфера - куля) — жива оболонка Землі, в межах якої зустрічаються живі організми та продукти їх життєдіяльності. Біосфера — сукупність усіх екосистем нашої планети.

 

Схема

Вступаючи в певні взаємозв'язки між собою, рослини утворюють фітоценози —> Фітоценоз разом із тваринами, які його населяють, становить біоценоз —> Сукупність біоценозу і ґрунту утворює біогеоценоз, або екосистему —> Екосистеми об'єднують у біоми —> 

Сукупність усіх біомів формує біосферу Землі – простір, в якому існує житія на нашій планеті.

 

ЧЕРВОНА КНИГА.

 

ПРИРОДООХОРОННІ ТЕРИТОРІЇ

 

Рівновага в природі і в екосистемах зокрема надзвичайно важлива для нормального життя на Землі всіх живих істот і насамперед людини.

Інші завдання дивись тут...