Інші завдання дивись тут...

Розв'язник до підручника "Українська література 5 клас Авраменко О.М."

Сторінка 149 (2013)/ 123 (2018)

1. Приказкою є вислів

А Подув гарячий вітер — чекайте дощу.

Б Хочеш їсти калачі, не сиди на печі.

В Моя хата скраю — я нічого не знаю.

Г Від вересня вогонь і в полі, і в хаті.

 

2.   Прислів'ям є вислів

А Гнатися за двома зайцями.

Б Риба не плине проти бистрої води.

В На кожну гадюку держи кріпко руку.

Г Уранці чути грім — увечері буде дощ.

 

3.   Установіть відповідність.

     1. Вилами по воді писано – (В) невідомо.

     2. Сидить, як засватаний – (А) несмілий.

     3. У чорта на куличках – (Д) далеко.

     4. Коса найшла на камінь – (Г) посваритися.

 

4. Спільні ознаки приказки та прислів’я: відображають мудрість попередніх поколінь нашого народу, його погляди на світ, людину, її характер, вони поділяються на групи за змістом, не вживаються в прямому значенні, їх не треба сприймати буквально, бо їх справжній зміст прихований, належать до найменших жанрівусної народної творчості, стійкі фрази, що в стислій і точній формі висловлюють думку про певні життєві явища, людські риси та вчинки.

відмінні ознаки приказки та прислів’я : у прислів’ях є висновок з першої частини, а в приказках є лише натяк на нього, його треба додумати. Прислів'я — довершений за змістом вислів про риси та вчинки людей з повчальним характером. Приказка — це образний вислів, що влучно характеризує людину, але на відміну від прислів’я висловлює думку неповно. Прислів’я здебільшого мають дві граматичні основи, тобто вони є складним, інтонаційно завершеним реченням. А приказки коротші, вони переважно бувають частиною речення.

 

6. Вислів « Поженешся за двома зайцями — жодного не здоженеш» є прислів'ям, бо має висновок з першої частини, повчального характеру, має дві граматичні основи.

 

7. Серед висловів про народні прикмети перева­жають саме прислів'я, а не приказки, бо не тільки влучно характеризують спостереження людей, а дають висновки на явища природи, вчать людину передбачати природні явища.

 

8. Люди здавна спостерігали за природними явищами. Хотіли знати якою буде погода, врожай, коли треба приступати до робіт на полі .

 

9. Прислів'я та приказки називають «золотими зернами на­родної мудрості», це дорогоцінний скарб переданий нам з давнини, бо вони вчать нас передбачати природні явища, допомагають розуміти життя, цінувати книгу, закликають набиратись знань, бути добрими людьми.

 

10. Знання приказок і прислів'їв дає змогу бути цікавим та дотепним співрозмовником, любити слово, набиратися знань, розуміти природні явища, бути добрими людьми, жити правильно. Вони не втратили значення в наші дні.

 

11. Доберіть кожній групі прислів'їв і приказок назву й запишіть ці назви в робочий зошит разом із номером групи

(у дужках нумерація підручника 2013 року видання):

1 (1). Про багатство.

Чужі гроші не гріють. Грошей багато, а щастя мало. Останню сорочку зніме та  оддасть. Ліпше людям давати, ніж самому просити. Пусто в голові той має, хто гроші на дармо пускає.

2 (2) Про сусідів.

Чим більше насолити сусідові, як не язиком? Не заглядай до сусіда, може, з того бути біда. Добре, як сусід близький і перелаз низький. Близький сусід кращий від далекого брата. Нема більшої біди, над лихі сусіди.

3 (3) Про врожай.

Хто під зиму зорав, той на весну золото буде мати. Не той урожай, що на полі, а той, що в коморі. Як жнуть укупі, то не болить у пупі. Посій у погоду — більше приплоду. Яка пшениця, така й паляниця.

4 (4). Про дружбу.

У хорошій компанії розуму наберешся, у поганій і свій загубиш. Скажи мені, хто твій друг, то я скажу, хто ти такий. Дружба міцніша від кам'яних стін. Друзі пізнаються в біді.

5 (6). Про рідний край.

Де стопа орди перейшла, там вже трава не росла. Рідна земля — мати, а чужа — мачуха. Життя собаче, зате слава козача. З рідної сторони і ворона мила. Козак з бідою, як риба з водою.

6 (5). Про голод.

Голодному їжа, холодному тепло, а ситому музика. Дотанцювалися, що без хліба осталися. Він усе під чужу дудку танцює. Хоч три дні не їсти, аби з печі не злізти.

7 (6) Про вірування.

Щодень Бога хвалить і щодень людей дурить. Гріх не сховаєш у міх, не затопчеш в болото. Бог тобі поможе, як будеш робити, небоже. Святий та божий, на чорта похожий. Береженого Бог береже.

8 (7). Про природу.

Чисте небо не боїться ні блискавки, ні грому. Люди дякують дощеві, а подорожній лає. З неба зорі хвата, а під носом не бачить. Хто землі дає, тому земля утроє віддає. Тиха вода береги рве.

9 (9). Про згоду й сварку.

З добрими людьми завжди згоди можна дійти. Ліпше переконувати словами, як кулаками Де два б'ються, третій не мішайся. Він тебе каменем, ти його хлібом. Після бійки кулаками не махають. Дружні сороки орла заклюють.

10 (10). Про бідного і багатого.

Бідний піт ллє, а багатий його кров п'є. Багатому дурню і багатство не в поміч. Багач шукає апетиту, а бідний — хліба. Кожні ворота для бідного заперті.

11 (11). Про біду.

Не тішся людською бідою, бо твоя тебе не мине. Плачем горя не зміниш і в сльозах не втопиш. Зійшлися сім бід на один обід. Біда мучить, біда й научить. У біді пізнавай приятеля.

12 (12). Про правду.

Не всю правду треба людям знать, треба щось і собі сховать. Кажи завжди правду, то не будеш нічого придумувати. Кожний правду знає, та не однаково її розуміє. Правда і в огні не горить, і у воді не тоне. Мала правда велику брехню переможе.

 

12. З якими з наведених вище приказок чи прислів'їв ви можете по­годитися, а з якими — ні? Чому?

Я можу погодитися зі всіма приказками та прислів'їв, крім

      Не заглядай до сусіда, може, з того бути біда.

      Життя собаче, зате слава козача.

      Козак з бідою, як риба з водою.

      Дотанцювалися, що без хліба осталися.

      Кожні ворота для бідного заперті.

      Не всю правду треба людям знать, треба щось і собі сховать.

У вибраних приказках та прислів'ях все трохи перебільшено. 

 

13.1 (2013) / Домашнє завдання 1 (2018) Випишіть у робочий зошит з казки «Мудра дівчина» прислів'я і приказки, розтлумачте їхнє значення.

Земля-мати: вона усіх напуває й годує (має велике значення для життя на Землі).

Думкою враз куди хоч перелетиш (для думки нема нічого недосяжного).

Думка – найхуткіша, земля найситніша, сон наймиліший (для думки нема нічого недосяжного, земля годує і напуває, чоловік усе покидає, щоб заснути). 

 

Домашнє завдання 2 (2018) Вивчіть напам'ять десять приказок і десять прислів'їв.

 

13.2. (2013) / Домашнє завдання (2018) Складіть діалог (8-10 реплік), використавши дотепні приказки і прислів'я. Інсценізуйте його з однокласниками (за бажанням).

Інші завдання дивись тут... 

  • Емілія
    клас дякую дуже хороший сайт й на далі буду сюди заходити.
    8 грудня 2014 20:39
  • лайма
    спасиба
    11 грудня 2014 16:44
  • лера
    О цей сайт класный love
    14 грудня 2014 13:11
  • Анна
    супер сайт афігенний love love love
    21 грудня 2014 14:39
  • димас
    Клас кльовий сайт
    22 грудня 2014 19:34
  • Yuri_Game
    клас дякую дуже хороший сайт й на далі буду сюди заходити love love . love
    15 грудня 2015 17:30
  • Боженa Перець
    Сайт хороший но нет 8 назвы группы и это плохо кончится ------------- Дякуємо. Нумерація груп прислів'їв виправлена.
    17 грудня 2018 20:08
  • анонім...
    класний сайт. але нема гдз укр мова глазова 5 клас 2018 ------- у розробці, адже на сайті розміщуємо тільки авторське ГДЗ
    20 грудня 2018 16:28