Розв'язник до підручника "Українська література 5 клас Авраменко О.М."
Сторінка 169 (2013)/ 143 (2018)
1. Ярослав Мудрий прогнав (Б) поляків
2. Мстислав у поєдинку подолав (Б) Редедю.
3. Святополка в оповіді «Ярослав Мудрий» названо (Г) катом.
4. Події в оповіді «Ярослав Мудрий» відбуваються за часів князювання Ярослава Мудрого у Х столітті. Князь укріпив кордони, налагодив контакти з іншими державами, за час правління була заснована перша у Київській Русі бібліотека, побудовані церкви та храми, відкриті освітні заклади, розбудований Київ, виданий кодекс законів «Руська правда».
5. За князювання Ярослава Мудрого Київ розширив свою територію, був обнесений високим валом з новими брамами, у місті піднявся храм Святої Софії, при ній відкрилася школа, створена перша бібліотека, побудовані інші храми та монастирі.
6. Ярослав Мудрий не хотів воювати, бо розумів, що війни приносять розруху. Це характеризує його як мудрого діяча – розбудовника держави.
7. Своїм синам Ярослав Мудрий заповідав:
Не сваріться, жийте в згоді:
Тільки мир збере усе.
8. Королі й князі з усієї Європи мали за честь поріднитися з Ярославом тому, що бачили мудрість у керуванні державними справами, укріпленні та розбудови держави, захисті від зовнішніх ворогів.
9. Ярослава кияни й іноземці поважали, адже він був мудрим державним діячем та високоосвіченою людиною, вольовою та розсудливою.
10. Оповідь О. Олеся «Ярослав Мудрий» навчає вивчати та знати історію своєї держави, пишатися розумними правителями, прагнути бути освіченими.
11. Поділіть текст оповіді «Ярослав Мудрий» на чотири частини. Доберіть до кожної з них заголовок і запишіть у зошит.
1. Вигнання Святополка.
2. Другий Царгород.
3. Захист князівства.
4. Заповіт Ярослава Мудрого.
12. На жаль, нащадки не виконали заповіту князя, тому довгий був шлях до незалежності нашої держави. Слова із заповіту «не сваріться, жийте в згоді» близькі сучасним українцям, адже разом ми переможемо.
13.1 (2013) / Домашнє завдання 1 (2018) Джура (зброєносець), Єдваб ( коштовна шовкова тканина), днесь ( сьогодні).
13.2 (2013) / Домашнє завдання 2 (2018) Знайдіть у мережі Інтернет чи в енциклопедії інформацію про виникнення театру (за бажанням).
Перший театр виник в Афінах у 497р. до н.е., а перший кам’яний театр – в 52 р. до н. е. в Римі.