• «Еволюція» ручки за 200 років: гусяче перо, сталеве перо, авторучка, кулькова та гелева ручка «пиши і витирай», ручка для космонавтів, стилус для планшета, ручка для шпигунів, 3D-ручка.
• «Еволюція» зубної щітка: палички з розжованим кінцем до нашої ери, зубні «мітли» — палички з пучком щетини, перший патент на зубну щітку у 1850 році, електричні зубні щітки з'явилися у 1959 році.
• Юний винахідник Володимир Петрина створив алгоритм (набір інструкцій) для робота-помічника, який може розрізняти предмети і жести. Пристрій розпізнає об'єкти і жести, стежить за людиною. Винахід може допомагати людям з інвалідністю, які не можуть самостійно озвучувати свої потреби. На відміну від інших пристроїв передає інформацію в десять разів швидше.
• Катерина Малкіна в чотирнадцятирічному віці на Міжнародній олімпіаді з біології в Нідерландах 2016 року презентувала ефективний метод переробки пластикових відходів за допомогою певного виду личинок, що перетравлюють поліетилен. Зі своїм проектом дівчина перемогла на Міжнародній учнівській олімпіаді з екології в Бразилії. У спеціальний контейнер завантажують поліетиленові відходи (пакети, плівку), де личинки молі з'їдають їх. 100 личинок утилізують один пакет.
• Печиво із шоколадними шматочками винайшла в 1930–х роках Рут Вейкфілд – господиня невеликого готелю. Воно стало одним із найпопулярніших у світі. Жінка вирішила спекти масляне печиво, але натирати шоколад на тертці полінувалася, тому просто розламала шоколадну плитку й перемішала шматочки з тістом, сподіваючись, що шоколад розтане й надасть випічці коричневого кольору та приємного смаку. Однак її підвело незнання законів фізики – солодкі ламанці не розтанули в тісті. З духовки господиня дістала печиво зі шматочками шоколаду.
• Винахід під назвою «котяче око» — група приладів, що відбивають світло фар, появився завдяки випадку. Коли вночі англієць Персі Шоу їхав у своєму авто додому, раптом попереду спалахнула пара яскравих вогнів. Він загальмував і вийшов з автомобіля, щоб подивитися на таємничі ліхтарики. І тут водій побачив, що автомобіль стоїть за кілька метрів від прірви, на краю якої сидів… кіт, очі якого віддзеркалили світло фар і врятували життя. За винахід подібного до котячих очей пристрою, що може стати орієнтиром для водіїв уночі, англійця нагородили орденом. Коли такі прилади поставили на дорогах, аварій поменшало.
Згодом було винайдено катафот — прилад для покращення розпізнавання об'єктів при поганому освітленні, що підвищує безпеку перевезень. Вони, наприклад, кріпляться на раму, колеса, багажник велосипеда і охороняють безпеку велосипедиста в темряві. Пристрій формою нагадує фари, усередині якого є безліч пірамідок, які «повертають» світло. Під яким би кутом не падало світло фар на катафот, воно завжди відбивається туди, звідки з'явилося, тому водій обов'язково його побачить.
Флікер — це маленький значок або наклейка, яка відбиває світло в темряві і допомагає швидше побачити пішохода в нічний час. Вони є на куртках і шкільних портфелях, у дорожніх робітників на жилетах і навіть на нашийниках у тварин! Світловідбивальні елементи на флікері роблять зі спеціального матеріалу.
КОМПАС – прилад для визначення сторін горизонту
ЧУДО-ЛИПУЧКИ (Дарія Біда) науково-популярний твір
Оповідання Михайла Коцюбинського «Нюренбергське яйце»