Інші завдання дивись тут...

§ 15. ГЕОГРАФІЧНА КАРТА. УМОВНІ ЗНАКИ НА КАРТІ.

Зменшене зображення земної поверхні, на якому географічні об’єкти позначено умовними знаками, називають географічною картою. На карті проведено меридіани й паралелі, що вказують напрямки: меридіани – на північ і південь, а паралелі – на захід і схід.

Перевір себе

1. Що називають картою? Карта — це зображення у певному масштабі території земної поверхні на площині, виконане за допомогою умовних знаків.

 

2. Як на карті позначають міста, водойми, гори? Міста на картах позначають кружечком або зірочкою, водойми — блакитним кольором, гори коричневим.

 

3. Проаналізуй текст параграфа. Яку інформацію, що міститься в ньому, можна отримати за допомогою географічної карти? Зменшене зображення земної поверхні, на якій географічні об'єкти позначені знаками. А яку – ні? Не можна отримати детально відображену місцевість.

 

4. Що на картах указують напрямки: північ–південь і захід–схід? Напрямки: північ-південь па картах вказують меридіани, а захід-схід — паралелі.

 

Робота з фізичною картою світу

1. Розглянь умовні знаки на фізичній (політичній) карті світу в атласі. Що на ній позначають? На фізичній карті позначено материки, острови, океани, моря, корифеї копалини, вершини, низовини, гори, течії, миси.

На політичній карті зображено кордони країн, країни, столиці, океани.

 

2. Знайди та покажи на карті меридіани й паралелі.

 

1) Нульовий меридіан

2) Меридіани

3) Паралелі

4) Екватор

 

3. Як на карті позначено моря й океани? Блакитним кольором.

 

4. На карті всі країни світу зображено різними кольорами. Знайди найбільшу за площею країну. Назви її.  Росія, позначена на карті рожевим кольором..

 

5. Знайди на карті гори Гімалаї. Гімалаї, — найвищі гори на Землі, розташовані в Південній Азії між Тибетським нагір'ям на півночі та Індо-Гангською рівниною на півдні. Установи їхню найвищу вершину.

Висота над рівнем моря: 8 848 м.

 

6. Знайди на карті міста Париж і Київ. Визнач відстань між ними спочатку за допомогою сантиметрової лінійки, а потім, користуючися масштабом, установи, якій відстані відповідає цей відрізок на місцевості.

2222 км

 

7. Установи за допомогою карти, які моря омивають береги Австралії. Тіморське, Арафурське, Коралове, Фіджі й Тасманове моря.

 

Екскурсія.

Визначення сторін горизонту за допомогою Сонця, 

компаса й місцевих ознак

Орієнтуватися можна за допомогою Сонця. Опівдні в Північній півкулі Сонце завжди буде на півдні. У цей час тінь від предметів найкоротша і завжди спрямована на північ. Щоб визначити сторони горизонту за Сонцем, потрібно опівдні стати обличчям у напрямі своєї тіні. Попереду буде північ, позаду — південь, справа — схід, а зліва — захід.

Орієнтуватися можна за місцевими ознаками. 

У берези кора завжди тонша, чистіша й біліша з південної сторони, ніж із північної. Мохи та лишайники люблять багато вологи, тому вкривають стовбури дерев та камені з північної сторони, яка повільніше висихає, тому що на неї не потрапляють сонячні промені. Це ж стосується і грибів, які ростуть з північної сторони дерев, кущів та пеньків.

Ягоди дозрівають швидше з південної сторони куща, яка краще освітлюється й нагрівається сонячними променями, ніж з північної. У поодиноких дерев, що ростуть на галявинах, з південної сторони гілки дерев густіші та довші, ніж з північної.

Мурашки будують мурашники з південної сторони дерев та пеньків. Один схил мурашника пологий, він завжди повернутий на південь, а інший схил, крутий — на північ.

 Інші завдання дивись тут...