Інші завдання дивись тут...

§ 20. Виділення й обмін речовин в організмі людини. Будова сечовидільної системи. Сечовиділення і його регуляція

Працюємо з текстом параграфа.

1. Проаналізуйте текст параграфа і з'ясуйте, які з органів не беруть участі у виділенні: нирки, підшлункова залоза, сечоводи, бронхи, печінка, сечовий міхур, сечовипускальний канал, потові залози, стравохід, слинні залози, товста кишка, шкіра. Підшлункова залоза, бронхи. стравохід, слинні залози. 

 

2. На мал. 20.2 знайдіть великі судини нирки, оболонку нирки, її корковий і мозковий шари, сечовід, ниркову миску. Підрахуйте, скільки ниркових пірамідок видно на малюнку. Сім ниркових пірамідок.

 

3. Простежте, який шлях проходить сеча від утворення до виведення її з організму (мал. 20.1). З'ясуйте, чи може ваш товариш назвати органи, що відповідають за утворення й виведення сечі. Нирки, сечоводи, сечовий міхур, сечівник.

 

 4. Запропонуйте товаришу доповнити наданий текст, перевірте його роботу за частиною параграфа ««Сечовиділення і його регуляція». 

На розтягування сечового міхура, коли він наповнюється сечею, реагують рецептори у стінках міхура. По них нервові імпульси надходять у спинний мозок до центру сечовипускання. Від нього по ефекторних нейронах до м'язів стінки сечового міхура і сфінктера прямують сигнали. Як наслідок, м'язи стінки скорочуються, а м'язи сфінктера розслаблюються . Сеча виводиться до сечівника.

 

Контролюємо себе.

1. Як пов'язане виділення з процесами метаболізму, що відбуваються  у клітинах? Виділення – це процес виведення шкідливих речовин, що утворилися в процесі метаболізму чи проникли в нього певними шляхами.

 

2. Які функціональні системи та їхні органи беруть участь у виділенні? Сечовидільна система, травна система, дихальна система, покривна система.

 

3. Назвіть функції кожного з органів сечовидільної системи.Нирки очищують кров від шкідливих речовин, підтримують водно-сольовий баланс, регулюють осмотичний тиск; по сечоводах постійно відтікає сеча до сечового міхура, у якому вона збирається, сечівник виводить сечу назовні з організму. 

 

 4. Які складові нирки відповідають за утворення сечі; за її надходження до сечоводів? За утворення сечі відповідають нефрони, за надходження до сечоводів – система збирних трубочок.

 

5. Назвіть складові нефрону. Нефрон утворений нирковим тільцем - капсулою і системою звивистих канальців (два звивисті канальні з петлею між ними).

 

6. Як улаштований сечовий міхур? Сечовий міхур - це порожнистий орган, де постійно накопичується сеча. 

Він має складки, за рахунок яких він розтягується, коли наповниться. Вихід із сечового міхура оточений круговими м'язами (сфінктером) для відкривання або закривання виходу до сечовивідного каналу для періодичного сечовипускання.

 

7. Який подразник «запускає» рефлекс сечовиділення? Подразнення рецепторів стінок сечового міхура при розтягнені, коли він наповниться приблизно 300 мл.

 

8*. Скільки разів за добу вся кров, що циркулює у вашому організмі, очищується в нирках?

Розв'язування.

Через нирки за 1 хв проходить близько 1 л крові, а за 5–6 хв — уся кров, що

циркулює в організмі. 

1) 24 • 60 = 1440 (хв) – хвилин у добі.

2) 1440 : 6 = 240 (разів) – разів очищується кров за 1 добу.

Відповідь: за 1 добу кров очищуєть 240 разів. 

 Інші завдання дивись тут...