§ 35 НАСІНИНА.
1. Яка зовнішня і внутрішня будова насінини?
Насінина містить захищений шкіркою зародок майбутньої рослини і запас поживних речовин, які використовуються під час проростання. Розвивається із насінного зачатка квіткових рослин після подвійного запліднення. Насінину вкриває шкірка (покриви зачатка насінини перетворюються на шкірку) з отвором, розростається ендосперм, який живить зародок, видно рубчик.
Внутрішня будова складніша. Після запліднення яйцеклітини утворюється зародок, який має зародковий корінець, підсім'ядольне коліно, у квіткових рослин одну або дві сім'ядолі і брунечку зачаткового головного пагона. Після відмирання ніжки насінного зачатка на шкірці насінини залишається рубчик — місце відриву насінини від ніжки зачатку насінини.
2. Які умови проростання насінини?
Для проростання насінині необхідний спочатку певний період спокою, після його завершення достатня вологість, освітленість, доступ повітря для дихання, оптимальна для даного виду рослини температура (горох, морква — від 1-2 °С, огірок, перець — від 10 °С).
3. Що таке проросток?
Зародок насінини дає проросток – молоду рослину, яка щойно розвинулася із насінини.
4. Як відбувається проростання насінини?
Проростання насінини починається після її набрякання, під час проростання розтягується підсім'ядольне коліно, зародковий корінець виштовхується через розрив шкірки , зародок насінини дає початок проростку, зародковий корінь відразу починає рости вглиб, закріплює молодий проросток в ґрунті і забезпечує його водою. У рослин із надземними сім'ядолями підсім'ядольне коліно сильно видовжується, вигинається петлею, потім розпрямляється і виносить сім'ядолі на поверхню ґрунту.
ЗАВДАННЯ
Ви дізналися про зовнішню і внутрішню будову насінини і про те, що відбувається під час її проростання. Навіщо, на вашу думку, рослині насінина?
З насінини виростають нові рослини.