§ 52 (2013 р.) / § 51 (2019 р.) МІКРОСКОПІЧНІ ГРИБИ: ДРІЖДЖІ ТА ЦВІЛЕВІ ГРИБИ.
1. Які особливості живлення та отримання енергії характерні для дріжджів?
Дріжджі є гетеротрофними організмами, живляться розчиненими органічними речовинами, поглинаючи їх шляхом всмоктування всією поверхнею тіла (грибне живлення), сапротрофами - живляться органічними речовинами решток тварин і рослин.
Енергію гриби отримують шляхом дихання — за допомогою кисню вони розкладають у мітохондріях частину поглинутих простих органічних речовин на вуглекислий газ та воду, синтезуючи при цьому молекули АТФ. За відсутності кисню дріжджі отримують енергію за допомогою бродіння, розкладаючи цукри на вуглекислий газ і спирт.
2. Як людина використовує дріжджі?
Цукрові та пекарські дріжджі людина використовує для випікання хліба (у тісті дріжджі розкладають цукри, виділяючи при цьому вуглекислий газ, який розпушує тісто); у виноробній галузі та пивоварінні; штучно вирощує на мікробіологічних підприємствах для отримання органічних кислот та біологічно активних речовин, а також кормових добавок для тварин; препарати із сухих пивних дріжджів продають в аптеках; виготовляють біологічні добавки, багаті на білок; певні культури дріжджів використовують для отримання сучасного недорогого біологічного палива з соломи чи відходів деревообробної промисловості; використовують у виробництві таких молочних продуктів, як кефір або кумис, симбіози між дріжджами та бактеріями: чайний, рисовий та молочний гриб - напій з цінними лікувальними та профілактичними властивостями.
3. Які умови сприяють появі та розвитку плісняви?
Масово цвілеві гриби розвиваються тоді, коли конкуренція з боку інших організмів послаблена, вологість повітря та субстрату підвищена, температура сприятлива і наявна доступна органічна речовина. Такі умови часто, не підозрюючи цього, створює сама людина. Уміщені у поліетиленові пакети продукти, банки з повидлом, джемом, томатною пастою, скупчення вологого побутового сміття, вогкі стіни внутрішніх приміщень, дерев'яні конструкції в парниках та теплицях, льохи та підвали, що погано провітрюються — це ті місця, де плісняву можна спостерігати найчастіше. Такі цвілеві гриби для людини є шкідливими.
4. Чому продукти, на яких з'явилася пліснява, потрібно викидати, а не просто зрізати з них уражені грибами ділянки?
Гриби, що розвиваються на продуктах харчування, виділяють грибні токсини. Тому продукти, на яких з'явилася пліснява, треба викидати, дотримуючись при цьому певних заходів безпеки: якомога менше «турбувати» цвіль, щоб уникнути потрапляння в організм спор та конідій. Пліснява, що розвивається на матеріалах та конструкціях, викликає їх біологічне руйнування, а також є джерелом надходження в повітря клітин збудників мікозів.
5. Які мікроскопічні гриби, що викликають захворювання тварин і людини, ви знаєте?
Дріжджі викликають грибні захворювання людини — мікози, часто вражають шкіру та нігті. Розвитку мікозів сприяє послаблення імунітету та порушення правил гігієни.
Конідії аспергила викликають хворобу людини, яка нагадує важкі форми бронхіту та запалення легень.
Збудники хвороб рослин («п'яний хліб» та «ріжки») — утворюють токсини, що спричинюють важкі захворювання людини.
§ 53 (2013 р.) / § 52 (2019 р.) МІКРОСКОПІЧНІ ГРИБИ, ЩО ВИКЛИКАЮТЬ ХВОРОБИ РОСЛИН.
1. Чим можна пояснити широку розповсюдженість уражень рослин паразитичними грибами?
Організм рослини є надзвичайно сприятливим середовищем для розвитку грибів: вакуолі рослин містять багато води з розчиненими в ній цукрами; клітинні оболонки та хлоропласти є джерелом складних вуглеводів — целюлози та крохмалю. Продихи забезпечують доступ необхідного для дихання кисню, а міжклітинний простір — це добре захищений від несприятливих зовнішніх умов притулок для міцелію.
У природі в дорослих рослинах живуть паразитичні гриби, що уповільнюють ріст (рослини виділяють особливі речовини, що пригнічують розвиток гриба, навколо вражених ділянок утворюють зону з власних мертвих клітин, які не містять ані води, ані поживних речовин, ізолюють уражену грибом частину рослини від здорових клітин).
2. Які гриби-паразити рослин становлять пряму загрозу здоров'ю людини і чому?
Мікроскопічні гриби, що викликають хвороби рослин, призводять не лише до втрат урожаю, продукти харчування, виготовлені з рослин, уражених такими грибами, можуть бути небезпечними для здоров'я людини.
Фузарій рожевий - збудники хвороби рослин «п'яний хліб» виділяє токсини, які у людини розвивають отруєння, тяжкі ураження нервової системи, психічних захворювань та малокрів'я. На колосках рослин, уражених збудником «п'яного хліба», помітні знебарвлені луски, вкриті рожевим нальотом.
Гриб клавіцепс – збудник хвороби рослин «ріжки» утворює токсини, що спричинюють суху гангрену кінцівок та конвульсійні скорочення м'язів, при спазмі дихальних м'язів людина помирає від задухи (симптоми отруєння починають проявлятися тоді, коли маса розмелених ріжків складає 0,1-0,5% від маси борошна, токсини гриба нестійкі, розкладаються після 2-3 років зберігання зерна). На окремих зернівках , уражених збудником хвороби «ріжки», добре помітних видозмін міцелію, які виглядають як чорно-фіолетові ріжки.
3. Які ви знаєте загальні заходи з профілактики уражень рослин мікроскопічними грибами, що викликають у них хвороби?
Використання препаратів для визначеного збудника, підбір для вирощування стійких сортів рослин, збір та подальше компостування решток рослин перед початком нового сезону, своєчасне підживлення рослин та запобігання тривалому перезволоженню ґрунту, при зараженні повністю позбуватися збудника.