Інші завдання дивись тут...

БУДОВА ДИХАЛЬНОЇ СИСТЕМИ.

Особливості будови органів дихання зумовлені їхніми функціями в забезпеченні дихання.

• ПОВІТРОНОСНІ (ДИХАЛЬНІ) ШЛЯХИ - це система з'єднаних між собою порожнистих органів (носова порожнина, глотка, гортань, трахея, бронхи), якими рухається вдихуване та видихуване повітря.

Усі повітроносні шляхи побудовані з кісткової та хрящової тканин, що захищає від злипання стінок для неперервного надходження повітря.

Поділяють на верхні дихальні шляхи та нижні дихальні шляхи.

Верхні дихальні шляхи: носова порожнина, глотка.

Нижні дихальні шляхи: гортань, трахея, бронхи.

Будова повітроносних шляхів пристосована до проведення, зволоження, зігрівання чи охолодження, очищення та знешкодження повітря, що повинно потрапити в легені.

• ЛЕГЕНІ – органи дихальної системи, де відбувається газообмін.

 

 

Функції дихальної системи:

Назва Зміст
газообмін забезпечення газообміну між зовнішнім середовищем та організмом (швидкий обмін киснем і вуглекислим газом між повітрям і кров'ю)
захисна слиз і війчастий епітелій захист від шкідливих впливів зовнішнього середовища
видільна видалення легенями з організму летких шкідливих речовин: з венозної крові до альвеол надходять молекули деяких шкідливих речовин, які потрапили в організм людини (алкоголь, ефір) або утворилися в ньому, наприклад, ацетон, з альвеол вони проникають у видихуване повітря
повітроносна проведення повітря для газообміну в легенях
звукоутворення 

участь в утворенні голосу, у гортані розташований голосовий апарат

В утворенні звуків беруть участь: легені, бронхи, трахея (нижній резонатор); гортань (голосовий апарат); глотка, порожнини рота, носа і придаткові пазухи носа (верхній резонатор). 

У мовленні беруть участь: губи, язик, мімічні м'язи, м'яке піднебіння, нижня щелепа. 

Розвиток вищої нервової діяльності у людини привів до членороздільного  мовлення: центри мови у корі головного мозку регулюють роботу м'язів усього мовленнєвою апарату й пов'язані зі свідомістю та мисленням.

чуттєва сприйняття нюховими рецепторами носової порожнини інформації, передача імпульсів нейронами до кори півкуль, де формуються нюхові відчуття
Теплорегулююча  тісні контакти органів дихання з кровоносними судинами зумовлюють участь в терморегуляції організму, регуляція температури тіла через випаровування води з поверхні легень або зігрівання вдихуваного повітря

 

Органи дихання, виконуючи основні й додаткові функції, тісно взаємопов'язані з іншими органами й системами: опорно-руховою, кровоносною, травною та нервовою.

Інші завдання дивись тут...