Інші завдання дивись тут...

§ 23. Терморегуляція

Працюємо з текстом параграфа.

1. Виділіть у тексті вже відому вам інформацію й ту, що виявилася для вас новою. Які знання з курсу фізики вам знадобляться, щоб засвоїти матеріал параграфа? Знання механізму теплопровідності. Фізичне явище тепловіддачі: більше нагріті тіла, контактуючи з менше нагрітими, віддають їм тепло, поки їх температури не стануть однаковими. 

 

2. Проаналізуйте текст параграфа й поясніть товаришеві, яким є теплообмін у разі перегріву організму людини, у разі охолодження. У разі перегріву, посилюється тепловіддача, у разі охолодження посилюється теплоутворення.

 

8. Сформулюйте п'ять запитань, на які можна знайти відповідь у частині тексту «Терморегуляція». Поставте їх товаришеві.

Що таке терморегуляція?

Що таке теплообмін?

Як відбувається теплообмін у разі перегріву чи охолодження?

Що є джерелом тепла в організмі?

Яку рідину внутрішнього середовища вважають основним переносником тепла в організмі та завдяки якій властивості?

 

Контролюємо себе. 

1. Розкажіть про участь нервової системи в терморегуляції. 

   Від рецепторів тепла імпульси передаються в центр тепловіддачі, від нього приходять команди на збільшення потовиділення потовими залозами, розширення артеріол шкіри для надходження теплоносія крові до шкіри та передачі тепла у повітря, зниження обміну речовин для зменшення утворення тепла, втома та пригнічення активності.

Від рецепторів холоду імпульси передаються в центр теплоутворення, від нього команди на тремтіння м'язів для теплоутворення, «гусячу шкіру» на зменшення виділення тепла, звуження артеріол шкіри для обмеження надходження теплоносія (крові) до дерми, стимуляція обміну речовин для утворення енергії.

Діяльність центру терморегуляції контролюється корою великих півкуль головного мозку. Людина усвідомлено знімає одяг, коли їй жарко, й одягається, коли відчуває холод, у спеку менше рухається, щоб вироблялось менше власного тепла. 

 

2. Які реакції організму підвищують теплопродукцію, які — зменшують? Теплоутворення підсилюють рух, тремтіння, гусяча шкіра.Теплоутворення зменшують спокій.

 

3. Чому в очікуванні трамвая взимку краще ходити, ніж стояти? При русі посилюється процес теплоутворення.

 

4. Чому людина в сильний холод бліднішає, а під час спеки червоніє? У холод кровоносні судини звужуються, щоб зменшити тепловіддачу, а під час спеки кровоносні судини розширюються, щоб збільшити тепловіддачу.

 

5*. Чому важка фізична робота в спекотний день є небезпечноюВажка фізична робота підвищує теплоутворення. При порушенні терморегуляції може настати тепловий удар.

 

6*. Чому в людини температура стопи нижча, ніж у пахві? На стопі нема волосяної подушки, що зберігає тепло між волосинами.

 

ЛЮДИНА ТА II ЗДОРОВ'Я. Захворювання сечовидільної системи.

Працюємо разом.

1. Виготовте модель нефрону. Обговоріть із товаришем, які матеріали краще використати, щоб показати, з чого складається нирковий клубочок, ниркова капсула, канальці. Придумайте, з якого матеріалу можна зробити модель капілярів, що обплітають нефрон. Презентуйте свою модель, проведіть конкурс па кращу модель. Нирковою капсулою має бути бокал. Кулька в капсулі – нирковий клубочок. Шнурівки можуть слугувати канальцями, а нитки – капілярами.  

 

2. Проведіть ярмарок досліджень за напрямком «Шкіра й волосся — краса та здоров'я». Поділіть клас на групи, знайдіть у додатковій літературі та Інтернеті матеріали, що відповідають темі, підготуйте повідомлення, наприклад: «Як впливає фарбування волосся на його стан?», «Автозасмага: за і проти» тощо. Презентуйте па ярмарку результати своєї роботи.

 

3. Чи дізналися ви про нові речовини вашого організму, вивчаючи тему? Певно, так. Тоді запишіть інформацію про них до таблиці «Речовини в моєму організмі». В пігментних гранулах особливих клітин шкіри (меланоцитах) міститься речовина – пігмент меланін. Від кількості та розміру гранул, кольору (чорного, коричневого, жовтого) меланіну залежить колір шкіри, волосся, райдужної оболонки очей людини.

Сальні залози виділяють секрет – речовину шкірне сало.

Інші завдання дивись тут...