Інші завдання дивись тут...

© Барна Р., 2021 

Серія "Вчимось разом" до підручника 

"Українська мова та ЧИТАННЯ 4 клас Вашуленко М., частина 2"

Сторінка 19

Давньоєгипетські міфи «Створення світу».

� Уявлення давніх єгиптяни про створення світу: із глибин водного хаоса Нуна вийшов бог Сонця, бог Ра був захований у квітці лотоса, Сонце вийшло з яйця великого птаха Гоготуна.

� Опис Усесвіту: «Коли не було ні землі, ні неба, Усесвіт нагадував безмежний океан води». Пітьма зникла і все ожило, коли появився бог Сонця.

� Єгиптяни вважали творцем світу бога Сонця, йому дали ім’я Ра.

Близько до тексту розказати, як народився бог сонця Ра…

� В образах яких тварин постають давньоєгипетські боги? Давньоєгипетські боги постають в образах тварин: в образі сокола (Бог Ра), бика (бог Апіс), корови (богиня Ісіда), барана (бог Амон), змії (бог Атум). крокодила (бог Себк), кішки (богиня Баст), левиці (богині Тефнут і Сехмет), шакала (бог Анубіс) тощо.

Назви деяких богів та божественних істот стародавніх міфів…

 

Сторінка 22

Давньоєгипетський міф «Ра та Апоп» (за переказом Ольги Бондарук)

� Як і для чого змій Апоп з'явився на світ? Змій був породжений пітьмою і злом. Пітьма і зло породили його, щоб запанувати над світом.

� Апоп люто ненавидів бога сонця Ра – царя світу, бо «тільки тоді, коли на землі не стане цього бога, піть­ма і зло запанують над світом!»

� Опис бога Ра: «Бог Ра має тулуб чоловіка і голову сокола, над якою світиться сонячне коло». Опис Апопа: «То було небачене страховисько, могутнє й сприт­не».

� Що відбувалося зі змієм при згадці про бога Ра? «І змій так люто ненавидів бога Ра, що навіть при згадці про нього починав дри­жати від злості»

� Де було житло жорстокого змія? «Глибоко під землею — житло того жорстокого змія».

� Як Апоп вирішив позбутися бога сонця Ра? Знаючи, що Ра щовечора мандрує водами підземного Нілу, змій вирішив випити воду підземної ріки, щоб Бог сонця Ра не зміг більше потрапити до царства пітьми.

� Якою була битва між Апопом і Ра? «Битва була довгою і жорстокою».

� Чому бог Ра не вбив Апопа? «Ра — великодушний! Тепер не варто вбивати змія, він переможений — нехай живе!».

� Чи скорився велетенський змій Апоп? «Даремно Ра пожалів Апопа. Зло ніколи не скориться світлу. Змій знову випив підземний Ніл, коли Ра тільки-но піднявся над землею».

� Як у міфі пояснюється вічна боротьба між світлом і пітьмою, добром і злом? «Наступної ночі все повториться знову. Змій Апоп, що не змирився з поразкою, знову нападе на Ра, а сонячний бог іще раз доведе свою непереможність.

Щоночі в підземному світі відбувається битва між силами світла й пітьми. Ця битва щоразу незмінно закінчується пере­могою світла»

� На малюнку зображена битва Ра з Апопом: «Слава переможцеві! Слава великому Ра! Він здолав Апопа, притиснув його так, що той повернув підземний Ніл — випус­тив його зі свого бездонного черева! Тепер не варто вбивати змія, він переможений — нехай живе!».

Зміст тієї частини міфу, у якій розповідається про битву Ра з Апопом...

� Намалюй один з епізодів міфу, добери до нього цитату з тексту.

 

Сторінка 24

Слов’янські «Міфи про створення світу та людей»

� Слова чи речення незрозумілі: пе́рлова (із перлів), притулок (місце проживання), міфологія (сукупність міфів народу), праслов’яни (давні слов’яни), Першоптах (міфічний первісний птах), стримів (ріс сторч).

� Інформація з тексту виявилася новою: світове дерево, праслов’яни, світове яйце, Першоптах, як Бог з глини зробив першочоловіка. Про що ти вже знав? Слов’янські племена вважали яйце символом життя, ця традиція втілена у писанках. Про що тобі хотілося б дізнатися більше? Про міфологічних слов’янських богів.

Опис дерева посеред синього моря. Його називали світовим. Воно особливе тим, що пояснювало буття…

� Якими були уявлення праслов'ян про світове яйце? Зі світового яйця постав Всесвіт, або Бог-Творець. Він створив Землю і все на ній.

� У християн яйце символізує життя і надію, є нагадуванням про воскресіння Ісуса Христа.

� Як у міфі пояснюється походження людини? Найдавніші міфи твердять, що Першоптах вдарив блискавкою в сухий пеньок, з нього постало тіло першочоловіка, а з вогню – безсмертна людська душа. Пізніші твердять, що Бог-Творець зробив першого чоловіка з глини, а подихом оживив його безсмертною душею.

� Попрацюйте в парах! Запитання за прочитаним текстом.

Як називалося дерево, яке стояло посеред великого синього моря? Якою була кора дерева? Які найголовніші істоти сиділи на світовому дереві? Як називали первісну птицю? Як Першоптах створив першу людину? 

З  чого постав міфічний Бог-Творець? Що деякі слов’янські племена вважали символом життя? З чого Бог-Творець зробив першочоловіка? Як Бог-Творець оживив першочоловіка?

� Яке із припущень про створення світу видається вам найвірогіднішим? Бог-Творець створив людину (з глини).

 

Сторінка 25

� Інші версії створення світу та людей дивись вище по посиланню на сторінці 26.

� Художниці та скульптор зображають богів слов'янських народів у людській подобі. Їх легко упізнати бо у творах зображено, за що Боги «відповідали».

Довкола Дани джерело і веселка; на голові Дожбога сонячний ореол, а в правиці сніп; над морем пускає блискавиці Перун; худобу (барана та бика)  опікає Велес.

 

Сторінка 26

Давньогрецький міф «Арахна» в переказі Катерини Главацької

� Хто така Афіна Паллада? Афіна Паллада — давньогрецька богиня, дочка Зевса, одна з верховних олімпійських божеств, вважалась покровителькою військового мистецтва, мудрості та ремесел.

� Чим розгнівила Афіну ткаля Арахна? Арахна, хизуючись, самовпевнено мовила, що не поступиться у змаганні з ткацтва.

� Як богиня хотіла її застерегти? Прийшла у вигляді старої жінки застерегти від гордині: «Мерщій схилися перед богинею та ревно благай, щоб простила тобі зухвалість і гонор».

� Як була покарана Арахна? Богиня Афіна перетворила непоштиву ткалю на павука та увесь її рід.

Аналіз міфу «Арахна»…

 

Сторінка 29

Давньогрецький міф «Пандора»

� За що Зевс-громовержець розгнівався на Прометея? «Прометей викрав для смерт­них божественний вогонь, навчив їх мистецтв і ремесел і дав їм знання».

� Що він звелів зробити Гефесту? Зевс звелів своєму синові Гефесту «змішати глину з водою, усередину сховати приємний, ласкавий голос і зліпити юну дівчину, схожу на без­смертну богиню».

� Як назвали дівчину? Дівчину назвали Пандорою, а це ім'я означало «Та, що всім обдарована».

� Усі персонажі міфу: Прометей, Зевс-громовержець, Гефест, Афіна Паллада, Афродіта, Гермес, Пандора, харити, музи, Епітемей.

Подарунки, які отримала Пандора від богів… Опис Пандори...

� Що Зевс подарував Пандорі в посаг (майно, гроші, що дають батьки або родичі на­реченій, коли вона виходить заміж)? Зевс у посаг Пандорі подарував амфору, яку Прометей заховав від смертних на Олімпі, бо в ній щільно закрив горе, заздрощі, злочини, тяжкі хвороби і турботи. Задум Зевса був підступним: він очікував, коли з цікавості Пандора відкриє амфору, бо заздалегідь звелів не відкривати, даруючи її.

� Як у міфі розповідається про появу на землі горя, страждань і хвороб? «Нарешті красуня не витримала, відкрила амфору, і в ту саму мить звідти вилетіли на волю горе, турботи, злигодні, страждання, тяжкі хвороби». Чи добре вчинила Пандора? Пандора вчинила недобре, бо відтоді вони скрізь і завжди зло та хвороби переслідують людство.

� На ілюстрації Пандора відкриває амфору (велику посудину яйцеподібної форми з дво­ма вертикальними ручками для вина, олії тощо). Що відбува­лося до подій, зображених на малюнку? «До того часу люди жили, не знаючи горя, заздрощів, зло­чинів, тяжких хвороб і турбот». А що – після них? «Незваними і вдень, і вночі приходять до людей зло і хвороби, страждання несуть вони людям».

Влучний вислів (фразеологізм) скринька Пандори означає підступний дарунок.

 

Сторінка 30

Картина «Пандора» Ніколо Реньєрі.

Кого ти бачиш на картині, які в неї очі, волосся, як вона вбрана, що зображено поруч, який епізод  міфу зображено на картині, що про це свідчить...?

 

Сторінка 33

Давньогрецький міф «Дедал та Ікар» в переказі Катерини Гловацької.

� Дедал був нащадком царського роду, великим митцем, різьбярем і будівничим.

� Як Дедал потрапив на острів Крит до царя Міноса? Коли учень Дедала, його небіж Талос, спіткнувся і впав з висоти, афінський люд несправедливо звинуватив та засудив митця до вигнання, мовляв, той із заздрощів надумав позбутися учня і сам зіштовхнув його вниз. Дедал змушений був покинути свою майстерню і недовершену роботу. Він довго плив на кораблі, поки не дістався острова Крит, де правив розумний і владний цар Мінос.

� Що спонукало Дедала створити крила? Митець тужив за далекою батьківщиною і почувався рабом, адже цар Мінос не хотів його добровільно відпустити з острова. Коли його дружина-критянка померла, Дедал надумав будь-що дістатись із сином Ікаром до Афін. Якось на березі митець спостерігав за чайками і зробив відкриття, що тільки подібно птахові він зможе покинути земні володіння Міноса. Після того увесь вільний час Дедал робив з пташиного пір’я великі крила.

� Розкажи про політ Дедала та Ікара. Перед польотом батько дав настанову синові летіти посередині: не високо, щоб не розтопився віск, не низько, щоб не намокли крила. Спершу Ікар слухняно летів за Дедалом. Чому він за­кінчився трагічно? Згодом Ікар так захопився польотом, що полетів занадто високо, віск розтопився, пташине пір’я розсипалося, юнак упав у море

� Як люди зберегли пам'ять про Ікара? Острів, де батько поховав сина, назвали Ікарія, а море довкола – Ікарійським.

Що означають власні назви в тексті…

� Попрацюйте разом! Нещодавно я прочитав міф про Пандору та подивився мультфільм «Ящик Пандори». Простеж, які сцени було знято чітко за текстом, які змінено, які прибрано взагалі. У мультфільмі багато уваги було приділено подіям, у яких Прометей дає людям вогонь. Зевс дарує не амфору, а скриню. Коли Пандора призналась про свій проступок, Епіметей випускає з ящика надію та множить її. Закінчується мультфільм сценою одужання незнайомої жінки. Прочитаний міф відрізняється від мультфільму.

� Мій улюблений міфологічний герой: давньогрецький бог Прометей. Він любив людей, усіляко їм допомагав, подарував вогонь, який їх зігрівав. Навчив мистецтв та ремесел. Дав людям знання.

Інші завдання дивись тут...