Завдання 37 Письмове множення
|
х 3219 8 25752 |
х 25072 5 125360 |
х 567 75 2835 3969 42525 |
х 14028 29 126252 28056 406812 |
Завдання 38 Множення чисел
1) 25 • 27 • 4 = 27 • (25 • 4) = 27 • 100 = 2700
2) 74 • 36 + 74 • 64 = 74 • (36 + 64) = 74 • 100 = 7400
3) 187 • 23 – 87 • 23 = 23 • (187 – 87) = 23 • 100 = 2300
4) 426 • (1254 – 1184) = 426 • 70 = 29820
Завдання 39 Ділення чисел
Як називають кожне число в записі 64 : 4 = 16? Ділене : дільник = частка
Завдання 40 Обчисліть (усно):
|
1) 120 : 4 = 30
5) 16 000 : 100 = 160
|
2) 0 : 50 = 0
6) 490 : 70 = 7
|
3) 73 : 73 = 1
7) 8000 : 20 = 400
|
4) 4840 : 10 = 484
8) 12 000 : 60 = 200
|
Завдання 41 Письмове ділення
|
_7164 | 4 4 1791 31 28 36 36 4 4 0 |
_30834 | 9 27 3426 38 36 23 18 54 54 0 |
_3483 | 27 27 129 78 54 243 243 0
|
_40128 | 76 380 528 212 152 608 608 0
|
Вправа 42 Порядок арифметичних дій
1) 5 • 28 – 411 : 3 = 140 – 137 = 3
2) (428 + 84) : 4 = 512 : 4 = 128
3) (960 : 64 – 5) • 48 = (15 – 5) • 48 = 10 • 48 = 480
4) 752 – (32 719 – 14 719) : 36 = 752 – 18 000 : 36 = 752 – 500 = 252
Завдання 43 Вирази
1) Якщо b = 30, то b • 3 – b : 3 = 30 • 3 – 30 : 3 = 90 – 10 = 80
2) Якщо b = 30, то 128 : (b – 14) = 128 : (30 – 14) = 128 : 16 = 8
Завдання 44 Доберіть два значення х, для яких є правильною нерівність:
|
1) х • 4 + 15 > 30
Розв'язуємо рівняння:
х • 4 + 15 = 30
х • 4 = 30 - 15
х • 4 = 15
х = 15 : 4
х = 3 (ост. 3)
Нерівність правильна, якщо х > 4, тому
при х = 5, 6
|
2) x : 5 < 14
Розв'язуємо рівняння:
х : 5 = 14
х = 14 • 5
х = 60
Нерівність правильна, якщо х < 60, тому
при х = 5, 10
|
Завдання 45 Рівняння
|
1) 4 • x = 48
х = 48 : 4
х = 12
|
2) x : 6 = 10
х = 10 • 6
х = 60
|
3) 36 : x = 3
х = 36 : 3
х = 12
|
4) x : 54 = 0
х = 0 • 54
х = 0
|
Завдання 46
|
Множник
|
45
|
15
|
13
|
Ділене
|
200
|
84
|
700
|
|
Множник
|
8
|
60
|
6
|
Дільник
|
40
|
7
|
35
|
|
Добуток
|
360
|
900
|
78
|
Частка
|
5
|
12
|
20
|
|
45 • 8 = 360
900 : 15 = 60
78 : 6 = 13
|
200 : 40 = 5
84 : 12 = 7
20 • 35 = 700
|
||||||
Завдання 47 Знайдіть пропущені числа
|
75 • 40 = 3000
3000 : 75 = 40
|
3000 : 60 = 50
|
50 • 19 = 950
950 : 50 = 19
|
Завдання 48
1) Як зміниться добуток 25 • 10, якщо один із множників збільшити у 5 разів?
Збільшиться у 5 разів.
(25 • 5) • 10 = (25 • 10) • 5
25 • (10 • 5) = (25 • 10) • 5
Як зміниться добуток 25 • 10, якщо один із множників зменшити у 5 разів?
Зменшиться у 5 разів.
(25 : 5) • 10 = (25 • 10) : 5
25 • (10 : 5) = (25 • 10) : 5
2) Як зміниться частка 8 : 2, якщо ділене збільшити в 4 рази? Збільшиться в 4 рази.
(8 • 4) : 2 = (8 : 2) • 4
Як зміниться частка 8 : 2, якщо ділене зменшити в 4 рази? Зменшиться в 4 рази.
(8 : 4) : 2 = (8 : 2) : 4
3) Як зміниться частка 50 : 10, якщо дільник збільшити у 5 разів? Зменшиться у 5 разів.
50 : (10 • 5) = (50 : 10) : 5
Як зміниться частка 50 : 10, якщо дільник зменшити у 5 разів? Збільшиться у 5 разів.
50 : (10 : 5) = (50 : 10) • 5
Завдання 49 Дії з іменованими числами
1) 1 м 24 см • 3 = 3 м 72 см
2) 2 кг 250 г • 5 = 10 кг 500 г
3) 2 год 48 хв : 2 = 1 год 24 хв
Завдання 50
У першому пакеті є 720 г печива, у другому — у 6 разів менше. Скільки грамів печива у двох пакетах разом?
Короткий запис
I — 720 г.
II — ?, у 6 разів менше
Разом — ?
Розв'язання
1) 720 : 6 = 120 (г) – печива в другому пакеті.
2) 720 + 120 = 840 (г)
Відповідь: у двох пакетах разом 840 г печива.
Завдання 51
У дорогу вирушило 20 автобусів, а автомобілів — у 5 разів більше. Скільки автобусів і автомобілів було разом?
Короткий запис
Автобусів — 20 м.
Автомобілів — ?, у 5 разів більше
Разом — ?
Розв'язання
1) 20 • 5 = 100 (м.) – автомобілів вирушило в дорогу.
2) 20 + 100 = 120 (м.)
Відповідь: разом було 120 автобусів і автомобілів.
Завдання 52
Оксана із 60 волошок склала 4 однакові букети. Скільки волошок потрібно для 7 таких букетів?
Короткий запис
4 б. — 60 кв.
7 б. — ?
Розв'язання
1) 60 : 4 = 15 (кв.) – волошок потрібно на 1 букет;
2) 15 • 7 = 105 (кв.) – волошок потрібно на 7 букетів.
Відповідь: потрібно 105 волошок.
Завдання 53
Три однакові комбайни за 5 год зібрали овес на площі 60 га. На якій площі може зібрати овес один комбайн за 10 год?
Короткий запис
3 к., 5 год — 60 га
1 к., 10 год — ?
Розв'язання
1 спосіб
1) 60 : 3 = 20 (га) – збере 1 комбайн за 5 год;
2) 20 : 5 = 4 (га) – збере 1 комбайн за 1 год;
3) 4 • 10 = 40 (га) – збере 1 комбайн за 10 год.
2 спосіб
1) 60 : 5 = 12 (га) – зберуть 3 комбайни за 1 год;
2) 12 : 3 = 4 (га) – збере 1 комбайн за 1 год;
3) 4 • 10 = 40 (га) – збере 1 комбайн за 10 год.
Відповідь: на площі 40 га.
Завдання 54 Ціна, кількість, вартість
|
Ціна
|
12 грн
|
28 грн
|
200 грн
|
1 грн 50 к
|
|
Кількість
|
8
|
8
|
20
|
8
|
|
Вартість
|
96 грн
|
224 грн
|
4000 грн
|
12 грн
|
|
12 грн • 8 = 96 грн
224 грн : 28 грн = 8
|
4000 грн : 20 = 200 грн
1 грн 50 к. • 8 = 8 грн 400 к. = 12 грн
|
|||
Завдання 55
Для класу купили 16 парт, заплативши за покупку 20 800 грн. Знайдіть ціну парти.
|
Ціна
|
Кількість
|
Вартість
|
|
?
|
16
|
20 800 грн
|
Розв'язання
20800 : 16 = 1300 (грн)
Відповідь: ціна парти 1300 гривень.
Завдання 56
|
1) Ціна альбома дорівнює 16 грн. Яка вартість 8 таких альбомів?
Короткий запис
1 альб. — 16 грн
8 альб. — ?
Розв'язання
16 • 8 = 128 (грн)
Відповідь: вартісь вісім таких альбомів 128 гривень.
|
2) Ціна альбома дорівнює 16 грн. Скільки таких альбомів будуть коштувати 128 грн?
Короткий запис
1 альб. — 16 грн
? — 128 грн
Розв'язання
128 : 16 = 8 (альб.)
Відповідь: 8 таких альбомів будуть коштувати 129 грн.
|
Завдання 57
Розгляньте таблицю. Вирази означають:
6 • 3 — вартість трьох ручок;
4 • 3 — вартість трьох олівців;
6 • 3 + 4 • 3 — вартість трьох ручок і трьох олівців разом;
6 • 3 – 4 • 3 — на стільки три ручки дорожчі за три олівці, або на стільки вартість трьох ручок більша, ніж трьох олівців.
Завдання 58
За 4 однакові батарейки Наталя заплатила 36 грн. Скільки коштують a таких батарейок? Запишіть розв’язок задачі у вигляді буквеного виразу. Знайдіть значення цього виразу, якщо a = 2; a = 8.
Короткий запис
4 б. — 36 грн
а б. — ?
Розв'язання
1) 36 : 4 (грн) — коштує 1 батарейка;
2) 36 : 4 • а (грн) — коштують а батарейок.
Вираз: 36 : 4 • а
Якщо а = 2, то 36 : 4 • а = 36 : 4 • 2 = 9 • 2 = 18 (грн)
Якщо а = 8, то 36 : 4 • а = 36 : 4 • 8 = 9 • 8 = 72 (грн)
Завдання 59
Віктор і Роман купили 25 однакових зошитів. Віктор заплатив за зошити 55 грн, а Роман — 70 грн. Скільки зошитів купив кожний із хлопців?
|
Ціна
|
Кількість
|
Вартість
|
||
|
Віктор
|
?, однакова
|
?
|
25 з.
|
55 грн
|
|
Роман
|
? |
70 грн
|
Розв'язання
1) 55 + 70 = 125 (грн) – вартість всіх зошитів;
2) 125 : 25 = 5 (грн) – коштує 1 зошит;
3) 55 : 5 = 11 (з.) – купив Віктор;
4) 70 : 5 = 14 (з.) – купив Роман.
Відповідь: Віктор купив 11 зошитів і Роман купив 14 зошитів.
Завдання 60
Майстер за 5 год виготовив 45 деталей. За який час майстер може виготовити 135 таких деталей?
Короткий запис
5 год — 45 д.
? — 135 д.
Розв'язання
1 спосіб
1) 45 : 5 = 9 (д.) – виготовив майстер за 1 год;
2) 135 : 9 = 15 (год) – час, за який виготовив 135 деталей.
2 спосіб
1) 135 : 45 = 3 (р.) – у стільки разів 135 деталей більше, ніж 45 деталей;
2) 5 • 3 = 15 (год) – час, збільшений утричі.
Відповідь: за 15 год майстер може виготовити 135 таких деталей.
Завдання 61
Два автомати розфасовують цукор у пакети по 1 кг. За 5 хв перший автомат розфасовує 175 кг цукру, а другий — 200 кг. За який час вони розфасують 900 кг цукру, працюючи разом?
Короткий запис
I — 5 хв — 175 кг
II — 5 хв — 200 кг
Разом — ? — 900 кг
Розв'язання
1) 175 : 5 = 35 (кг) – цукру розфасовує I автомат за 1 хв;
2) 200 : 5 = 40 (кг) – цукру розфасовує II автомат за 1 хв;
3) 35 + 40 = 75 (кг) – цукру розфасовують два автомати разом за 1 хв.
4) 900 : 75 = 12 (хв)
Відповідь: за 12 хв вони розфасують 900 кг цукру, працюючи разом.