§ 54 ЛИШАЙНИКИ (2013) / § 53 ЛИШАЙНИКИ (2020)
1. Чому відносини між грибом та водорістю в лишайнику називають взаємовигідним симбіозом?
Водорості здійснюють фотосинтез і забезпечують гриб органічними речовинами та киснем. Гриб, у свою чергу, постачає водоростям воду (гіфи гриба всмоктують воду із субстрату, уловлюють воду з вологого повітря під час туманів або випадання роси), а також деякі інші неорганічні речовини, гіфи гриба захищають водорості або ціанобактерій від впливу несприятливих умов довкілля. Партнерство гриба та водорості в лишайнику взаємовигідне.
2. Як гриби ростуть на субстратах, позбавлених органічних речовин?
Такі гриби утворюють симбіоз з водоростями або ціанопрокаріотами, вони не можуть жити самостійно, їм потрібне обов'язкове співжиття з фотосинтезуючими організмами.
3. Хто визначає зовнішній вигляд лишайнику — гриб, водорість чи обидва симбіонти?
Зазвичай гриб переважає за масою, від нього залежить зовнішній вигляд тіла та особливості поширення лишайнику. Гриб також утворює плодові тіла. Назву лишайники отримують за назвою гриба.
4. Як би ви відповіли на запитання школяра: «Чи можуть гриби пристосуватися до пустельного клімату»?
Лишайники, які відносять до грибів, пристосувалися до життя там, де відсутні доступні для інших грибів поживні речовини, а вода з'являється лише інколи.
ЗАВДАННЯ
Проаналізуйте, що спільного та відмінного є між лишайниками та мікоризою.
Спільне між лишайниками та мікоризою: організми живуть у симбіозі, симбіоз взаємовигідний, стосується грибів, симбіотичний організм для гриба є фотосинтезуючим.
Відмінне: лишайник - складний симбіоз гриба з водоростями та ціанобактеріями, гриб з іншим організмом утворюють одне ціле; мікориза - симбіоз гриба і рослини (переважно деревної), стосується шапинкових грибів, зв'язані грибницею.
Практична робота 5
РОЗПІЗНАВАННЯ ЇСТІВНИХ ТА ОТРУЙНИХ ГРИБІВ СВОЄЇ МІСЦЕВОСТІ...
4 На́зви отруйних та їстівних грибів своєї місцевості та ознаки, які допоможуть вам їх розпізнати.
|
Отруйні |
Їстівні |
Назви |
бліда поганка, білий, смердючий мухомори, гриби-павутинники оранжево-червоний та найкрасивіший, плютка Патуйяра, несправжній опеньок, лепіота коричнево-червонувата та лепіота отруйна |
білий гриб, підберезник, маслюк звичайний |
Ознаки |
пластинчастий гіменофор, наявність одно або двох покривал, або їх залишків, пластинки не опускаються на ніжку |
трубчастий гіменофор |