§ 26 БУДОВА ТА ФУНКЦІЇ ПАГОНА.
1. Як поділ пагона на стебло і листки пов'язаний із виконанням ним своїх функцій?
Пагін — це складний надземний орган із верхівковим ростом, який складається із осьового органа — стебла, та розташованих на ньому бічних органів — листків. Пагін забезпечує ріст надземної частини рослини та утворення нових пагонів, а також транспорт речовин. Фотосинтез, газообмін та випаровування води в основному відбувається у листках.
2. Що таке брунька, яке її призначення?
Брунька - це зачаток пагона з дуже вкороченим міжвузлям. Вегетативні бруньки містять зачатковий звичайний (вегетативний) пагін з листками. Квіткові бруньки містять зачатки квітки або декількох квіток.
3. Які типи бруньок ви знаєте?
Верхівкова брунька розташована на кінці будь-якого пагона, за рахунок якої пагін росте у висоту.
Розвиток пазушних, або бічних, бруньок (розміщені у листкових пазухах) призводить до розвитку бічних пагонів (галуження пагона).
Зимуючі бруньки у рослин сезонного клімату (формуються на верхівці пагона та листкових пазухах) пристосовані до переживання несприятливих для росту рослини періодів року.
Сплячі бруньки пробуджуються лише після сильного ушкодження верхівкової бруньки.
За внутрішньою будовою бруньки поділяють на вегетативні і квіткові.
4. Які бувають пагони за положенням в просторі й напрямком росту?
Прямостоячі пагони ростуть вертикально вверх (стовбур ялини), горизонтальні — у горизонтальній площині (бічні пагони ялини); виткі пагони закручуються довкола опори своїм стеблом (квасоля); чіпкі пагони чіпляються за опору додатковими коренями (плющ), вусиками (горох); сланкі пагони лежать на ґрунті; повзучі ще й вкорінюються додатковими коренями (суниця).
ЗАВДАННЯ.
1. Які подібності й відмінності у будові пагона і кореня?
характерні для кореня |
характерні для пагона |
б) галузиться із зовнішніх тканин центрального циліндра (на його межі з корою); в) здійснює мінеральне живлення; е) розвивається переважно у ґрунті; е) верхівка покрита чохликом; к) напрям росту — переважно від світла до центру Землі.
|
а) поділяється на вузли і міжвузля; г) здійснює повітряне живлення (фотосинтез); д) розвивається переважно у повітряному середовищі; ж) на верхівці є верхівкова брунька, що містить конус наростання; з) галузиться завдяки бічним брунькам; і) напрям росту — переважно до світла; |
2. Виправте помилки у твердженнях;
а) конус наростання пагона складений покривною тканиною; б) галуження пагона вибувається завдяки бічним твірним тканинам; в) зимуючі бруньки мають щільні покриви, передусім для захисту від морозів; г) листковий рубець утворюється на листку, ушкодженому шкідниками; д) бічні корені, як і бічні стебла, розвиваються з пазушних бруньок; є) усі пагони ростуть вертикально вгору.
Виправлені помилки:
а) конус наростання пагона складений твірною тканиною; б) галуження пагона вибувається завдяки пазушним брунькам; в) зимуючі бруньки мають брунькові луски, передусім для захисту від висихання; г) листковий рубець утворюється на листку, після опадання; д) бічні стебла розвиваються з пазушних бруньок; є) пагони ростуть не тільки вертикально вгору.