Загрузка...

Інші завдання дивись тут...

НАРОДНІ ЛЕГЕНДИ — це невеликі за обсягом твори-розповіді. У них відбилися народні уявлення про виникнення рослин, звірів, птахів, походження імен людей, назв річок, озер, окремих місцевостей, про події минулого та видатних історичних діячів.

 

                                                ХЛІБ І ЗОЛОТО

  Коли ще в Галичі (у давні часи столиця Галицького королівства, зараз — місто в Івано-Франківській області) жив король Данило, він мав такого майстра, що робив йому гроші. Той майстер у золоті купався, але волі не мав. Король Данило сам відкривав ту касу, де працював той майстер, замикав його і випускав власноручно, коли треба було майстрові кудись вийти. Він лише один знав про все багатство короля, той майстер.

  І так розжився, що не розумів, як так голодним бути. Та й одного разу каже королеві:

—  Золото — цар.

А Данило поправляє його:

— Ні, чоловіче, хліб — усьому голова.

— Ні, золото і срібло.

 Так вони сперечалися, що король обернувся та й пішов геть з майстерні. А другого дня бачить король Данило золотий напис на стіні: «Хліб — болото, а всьому голова — срібло й золото».

  Данило нічого не сказав. Але другого дня зранку привів майстра, замкнув його; а тут вістові прилітають — ворог іде. Данило зібрав дружину (військовий загін короля), вирушають у похід. Поїхав, а про майстра забув, що замкнений. А король видав такий наказ, що ніхто не сміє до каси підходити, інакше смерть.

  Минуло кілька місяців. Данило з військом повертається додому, чекає від майстра-золотаря дарунка за перемогу, а того нема. І тут згадав. Зіскакує з коня, біжить до каси, відмикає, а на купі золота — лиш кістяк з майстра, а на стіні золотом написано: «Срібло, золото — то болото, а хліб — цар». Отак життя навчило...

1. Коли і де відбувалася подія, про яку народ склав легенду?

Подія відбулася у сучасному місті Галичі, яке в давні часи було столицею Галицького князівства.

2. Поясни значення слів короля Данила: «Хліб — усьому голова».

Без хліба нема життя.

3. Чому загинув майстер?

Майстер загинув від голоду.

4. Якби ти визначив головну думку легенди?

Головна думка: бережне відношення до хліба, бо він усьому голова.

5. Прочитай думку короля Данила про хліб, щоразу змінюючи місце логічного наголосу.

Хліб — усьому голова, хліб — усьому голова, хліб — усьому голова.

Хліб – усьому голова. Твір-міркування.  

 

 

                                  МІСТО СМІЛА.

  Колись Сміла була в руках у польських панів. Володіли нею Любомирські, Потоцькі й інші вельможі. Козаки невпинно вели з ними війну за місто. Важкі були битви. Багато разів брали вони смілянський замок, і кожного разу поляки відбирали його назад.

  Козаки почали вже занепадати духом. Та ось до них у табір прийшла незнайома жінка-козачка. Молода, красива й відважна. Вона виступила із закликом продовжувати боротьбу з поневолювачами краю:

— Що ви за лицарі, що не можете витурити якихось зайд (приблуди; люди, які прибули звідкись), що прийшли на землю, политу кров'ю і потом, засіяну кістками наших славних предків! Нехай ганьба впаде на голови малодушних!

  І полум'яна українка кинулась на приступ фортеці. Козаки всі як один — за нею. Після короткої кривавої сутички замок був узятий.

  З того часу і почали називати це місто Сміла на честь сміливої козачки, ім'я якої так і залишилося невідомим.

 

1. Прочитай мовчки. Про які часи ця легенда? Хто її героїня? 

Легенда про козацькі часи, коли козаки воювали із польською шляхтою.

2. Як люди увічнили пам'ять про відважну козачку?

Люди назвали звільнене місто на честь сміливої дівчини. Також вона зображена на гербі (символічний знак держави, міста, роду чи окремої особи) міста.

3. Чи знаєш ти, звідки походить назва твого рідного міста або села? Розкажи про це у класі.

Походження мого міста (села). 

Інші завдання дивись тут...

  

Загрузка...