Інші завдання дивись тут...

§ 1 ЗНАЧЕННЯ МОВИ В ЖИТТІ ЛЮДИНИ Й СУСПІЛЬСТВА. УКРАЇНСЬКА МОВА — ДЕРЖАВНА МОВА УКРАЇНИ

ВПРАВА 1  Яку мову розумів Мауглі? Мауглі розумів «мову джунглів» — звуки в природі. Що вважають найскладнішим видом спілкування? Людська звукова мова — найскладніший з усіх відомих видів спілкування. Від кого мало би чим відрізнялися без мови люди? Без мови люди мало чим відрізнялися б від вищих тварин, людиноподібних мавп. Яку можливість мова дає людині? Мова дає можливість передавати та сприймати повідомлення, тобто інформацію. Завдяки чому людина спроможна одержати знання? Завдяки мові людина спроможна одержати знання про все на світі і про саму мову.

� Головна думка: завдяки мові лю­дина спроможна одержати знання про все на світі і про саму мову. Заголовок: «Мова в житті людини».

 

ВПРАВА 2  Жест – рух тіла чи рук, який супроводжує людське мовлення або замінює його («показували пальцем, кивали головою, .., хапалися за списа»). Міміка – рухи м’язів обличчя, які виражають внутрішній душевний стан людини («нахмурювали брови, .. стрічали друзів …, усміхнено, … дивувались щиро, до неба звівши очі»)

Значення мови в жит­ті людей

� З наукових творів дізнаємось про відкриття, підручники допомагають учням отримувати знання

� Почуття, передані смайликами: здивування, страх, захоплення, гнів, радість

 

ВПРАВА 3  Завдання мови: обмін інформацією, вираження думок, пізнання світу, об’єднання людей

 

ВПРАВА 4  Українська мова – державна мова. Мовою виражаємо думки та почуття.  

� Державні символи України: герб,   прапор,   гімн, українська мова

� Українська мова – державна мова в Україні

� Мову називають найвищою ознакою держави, бо саме по мові можна визначити громадян більшості держав

Конституція забезпечує роль української мови як державної

 

ВПРАВА 5  Автор закликає знати українську мову – державну мову України. Головна думка: «єдина мова — нація єдина»

 

ВПРАВА 6  Роль мови у реченнях: 1) спілкуватися, пізнавати світ; 2) об’єднувати людей; 3) ідентифікує народ; 4 – 5) передає думки та почуття

� Вікіпедія – спільно створювана користувачами Інтернету електронна енциклопедія, що містить понад 40 мільйонів статей, написаних понад 300 мовами.

Поміркуйте над словами Дмитра Білоуса «Де б не був, учися говорити мовою людей, куди прийшов»

� Засоби спілкування, крім мови: міміка, жести, азбука Морзе, барабанний дріб, дорожні знаки тощо.

� Чому так говорять «Хто скільки знає мов, той стільки разів людина».

Як мають ставитися до державної мови ті громадяни України, для яких вона не є рідною?

� Що може зробити кожен із нас для розвитку української мови? Мати бажання вивчати мову, спілкуватися нею, не засмічувати поганими словами, суржиком.

 

ВПРАВА 7 Мова і мовлення

План

1 Сирота Маруся

2 Зустріч зі сивим дідусем

3 Загадка для дівчинки

4 Пташине щебетання з уст

5 Люди не розуміють Марусю

6 Найгарніша рідна мова

7 Пролунали людські слова

8 Цінуй те, що маєш

� Дівчинка втратила здатність спілкуватися за допомогою рідної мови, тобто спроможність до мовлення

� Почуття дівчинки, коли вона почала щебетати за­мість того, щоб розмовляти: розгублення, сум

� Дівчинка розгубилась, бо люди не могли розуміти її мову, а вона сумувала без спілкування з людьми, почувалась самотньою

� Марися, втративши здатність до мовлення, не могла повноцінно спілкуватися, бо її перестали розуміти інші люди

� На малюнку художниця Марися Рудська вимовлені дівчинкою слова зобразила у вигляді птахів, бо зобразила дівчинку після першої зустрічі з чарівником, коли з уст дівчинки лунало щебетання птахів.

 

Завдання 8  Перш ніж звернутися до людини, обміркуй кожне слово. Краще переконувати словами, як кулаками. Щире слово й добре діло душу й серце обігріло (ідеться про вплив слова на почуття людини). Словом і війну втихомирюють. За правду хвалять, за брехню ганять.

Мова і мовлення взаємопов’язані: без знання мови неможливе мовлення, а мова не може розвиватися без мовлення, бо не буде потреби у словах

� Лагідні слова викликають почуття вдячності, довіри, любові, натхнення, ніжності, радості, симпатії, щастя. Грубі слова викликають почуття: ворожості, гніву, досади, журби, злості,  ненависті, образи, обурення, розчарування, розгубленості, суму

 

Завдання 9  (Усне мовлення) Будь здібний до слухання, говори, добре обміркувавши відповідь.  

(Писемне мовлення)  Читання — розуміння думок іншої людини. Люди надто багато працюють за комп'ютерами, вони забагато говорять замість того, щоб слухати й чути одне одного. Я пишу, щоб передати іншим свої дум­ки.

� Виконуючи самостійно вправу, вдавалися до читання та письма

Аудіювання – вид мовленнєвої діяльності, що є поєднанням слухання з одночас­ним розумінням

� Працюючи за комп'ютером, вдаємося до всіх видів мовленнєвої діяльності: пишемо електронні листи (письмо), спілкування по скайпу (говоріння), читаємо статті (читання), слухаємо вірші (аудіювання).

 

ВПРАВА 10  Що думаєш сказати, спершу обміркуй. Спочатку сло­во зваж, а тоді скажи. Ліпше промовчати, ніж сварку почати. Язик перетворюється на ворога, якщо раніше розуму говорить. Не соромно мовчати, як нічого сказати.

� Усі з прислів'їв можна вважати правилами спілку­вання. Вони закликають до правильної мовленнєвої діяльності.

� Вислів зважити слово, означає своїм словом не образити співрозмовника, адже язик може перетворитися на ворога, коли обмовляє, обманює

� У спілкуванні більше одної людини, звичайно, переважає діалог, адже хочеться не тільки розказати про себе, а й дізнатися про думку іншого

 

ВПРАВА 11

План

1 Сьогодні змінився ліс

2 Іванко перейшов болото

3 Око квітки папороті

4 Квітка проросла у серце

5 Іванко розуміє мову

� Папороть цвіте на свято Івана Купала.

� Після того, як добрий хлопець Іванко почав розуміти мову всього живого, він почав допомагати тваринам, давав поради господарям як краще доглядати ї

� Звичайно, вислови «мова тварин» та «мова рослин» вживаються в переносному значенні.

� Сучасна людина спроможна порозумітися з природою наступним чином: досліджувати, вивчати, оберігати

� Прислів'я «з природою живи у дружбі, то буде вона тобі у службі» закликає любити та оберігати природу, бо вона спільний дім людського суспільства. Мій вклад у збереження рідної природи

� Квітка папороті за ілюстрацією в підручнику: (яка?) жовтогаряча, багряна, пекуча, сяюча

 

ВПРАВА 12  Перший текст є діалогом учительки та учениці, а другий текст є діалогом мати й сина

 

ВПРАВА 13  Ввічливі слова

(Для привітання) Здрастуйте. Доброго ранку! Привіт! Добрий день (добридень)! Доброго вечора! Вітаю вас!

(Під час прощання) Бувайте здорові! До побачення! На все до­бре! Привіт! Прощавайте! До наступної зустрічі! Ходи здоровий. Бувайте здорові, майтеся гаразд!

(Для висловлення вдячності) Щиро дякую. Велике спасибі. Дуже вдячний

(Для вибачення) Даруйте. Перепрошую. Прошу вибачити (пробачити)

 

ВПРАВА 14  Кожній особі треба дотримуватись основних правил спілкування, щоб інші люди виявляли бажання спілкуватися з нею, щоб самому бути гарним співрозмовником

 

ВПРАВА 15  Складіть і розіграйте діалог, який міг би відбутися між двома однокласниками (однокласницями) під час шкільної перерви.

 

ВПРАВА 16  За офіційних обставин відбувається похід до поштового відділення (адресатом може виступати поштар, касир), поліклініки (лікар, інший пацієнт), музею (екскурсовод, інший відвідувач), бібліотеки (бібліотекар, інший читач), кінотеатру (касир, інший глядач), спортзалу (учитель, спортсмен), крамниці (продавець, касир, консультант, інший покупець).

За неофіційних обставин відбувається похід до бабусі в гості (бабуся, інші родичі), сестри на день народження (сестра, запрошені гості, батьки),  однокласника, щоб разом робити уроки (однокласник, його родичі), сусідів на їхнє родинне свято (сусіди, запрошені гості).

 

ВПРАВА 17  Умови спілкування в бібліотеці: • можна вважати офіційною ситуацію спілкування; • адресатом мовлення може бути бібліотекар; • тема спілкування про книгу для читання; • головна думка висловлення – хочу прочитати цікаву книжку

 

ВПРАВА 18  Діалог між учнем (ученицею) і бібліотекарем з дотриманням основних правил спілкування

 

ВПРАВА 19 Текст — це група речень, об'єднаних між собою змістом (темою, головною думкою) та граматично, тому текст утворюють речення другого стовпчика

 

ВПРАВА 20

    Восени більшість наших птахів стає ман­дрівниками. Вони летять у вирій.

    Пташки покидають нас, тому що вони бояться голоду. Багато з них спокійнісінько пере­жили б зимовий холод, та їм нема чого їсти. Узимку зникають комахи, висихають зелені стеблинки рослин. Кучугури снігу заносять смачне насіння.

   Птахи ніколи не збиваються зі свого маршруту. Перельоти тривають вже тисячі років, тому кожен птах мандрує своїм шляхом.

�  Заголовок: «Птахи-мандрівники», «Перелітні птахи». Дібраний заголовок передає тему тексту

� Птахи, які восени відлітають у вирій:  лелеки,   ластівки,   солов’ї,   жайворонки,   журавлі та інші.

 

ВПРАВА 21  Тема тексту: розповідь про солов'я та життя в срібній клітці. Головна думка: «воля й батьківщина найдорожчі». Заголовок, який передавав би тему тексту: «Соловей та срібна клітка».

�  Один чоловік упіймав солов'я, приніс додому і зробив для нього клітку зі срібла.

     Щодня він приходив помилуватися кліткою й послухати солов'я. Та бідолашна пташина тільки жалібно пищала.

    Знайшов чоловік мудреця, який знав пташину мову. Той по­слухав солов'їний стогін і сказав, що птах сумує за своїм гніздом. Господар випустив солов'я на волю. А сам верхи на коні подав­ся услід за птахом.

    Соловей дістався свого гніздечка на дереві, радісно і дзвінко заспі­вав. І зрозумів чоловік, що навіть пташці воля й батьківщина дорожчі над усе у світі.

� План

1 Срібна клітка для солов'я

2 Бідолашна пташина

3 Пояснення мудреця

4 Воля й батьківщина найдорожчі

� Ключові слова плану

1 Клітка

2 Бідолаха

3 Мудрець

4 Воля й батьківщина

 

ВПРАВА 22  Літні канікули. Як ти їх проводиш?

Інші завдання дивись тут...