Інші завдання дивись тут...

© Барна Р., 2021 

Серія "Вчимось разом" до підручника 

"Українська мова та читання. Частина 2. Савченко О., Красуцька І."

Сторінка 96 Тарас Шевченко

� Хмаринка слів «Тарас Шевченко»: поет, пророк, мислитель, митець, художник, академік, національний герой, драматург, портретист, кріпак, символ України, прозаїк.

Зі хмаринки слів отримав нову інформацію: Тараса Шевченка називають пророком і мислителем. 

Коротка біографія Великого Кобзаря…

 

Сторінка 97

Сучасний український художник Олег Шупляк часто звертається до зображення постаті Тараса Шевченка на фоні символів українського народу — кобзаря, Дніпра, тополі. Уся творчість Великого Кобзаря пронизана любов’ю до рідного краю, вірою в те, що наш край буде щасливим і вільним. Таким чином художник хоче передати волелюбний дух народу, красу довкілля.

Опис картини «Дух свободи» Олега Щупляка...

   

Сторінка 98

Уривок «Вітер віє-повіває…» з поеми «Перебендя» Тараса Шевченка

� Картини змальовано у вірші: кобзар сидить у полі на кургані, довкола степ.

Поет порівнює степ із морем, бо він широкий та безмежний, здалеку має синій відтінок. 

� Вислів «а там — тільки мріє» можна розуміти так, що нащадки славних запорожців заслуговують на краще життя.

� Настрій створює вірш: тужливий, зажурений, сумний.

� Вірш краще читати у повільному темпі, з притишеною силою голосу.

Тема і головна думка вірша…

Неозорий степ – край запорожців, багато могил – ціна волі, на могилі козака кобзар грає на кобзі – народна пам'ять про героїв.

 

Вірш «Вітер з гаєм розмовляє» Тарас Шевченко

� Слова й вислови, які змальовують картини тиші й неспокою в природі.

Картини тиші

Картини неспокою

«вітер з гаєм розмовляє, шепче з осокою»,

«пливе човен по Дунаю один за водою»

«пливе човен, води повен»,

«кому спинить — рибалоньки на світі немає»,

«поплив човен в синє море, а воно заграло»,

«погралися гори-хвилі і скіпок не стало»

� Настрій вірша тужливий і гнітючий, темп читання пришвидшувати, а силу голосу підсилювати, щоб передати весь трагізм того, що сталося на морі.

Тема і головна думка вірша…

 

Сторінка 99

Вірш «Реве та стогне Дніпр широкий...» Тарас Шевченко

� Пору ночі описано у творі: наближення ранку («блідий місяць на ту пору із хмари де-де виглядав», «ще треті півні не співали»).

� Картини постають за рядками кожної строфи вірша: гнуться верби на березі, темно-синій могутній Дніпро, місяць човном пливе по небу, ніч над річкою. 

Художні засоби… Тема і головна думка вірша…

Інтонація читання вірша: з кожною строфою сповільнюється темп вимови, притишується голос, бо у вірші буйна стихія завершується переходом у нічний спокій.

� Роздивилися репродукції картин-ілюстрацій до поезії, на яких різні митці зобразили грізні сили природи по-своєму:

Катерина Штанко

Вітер гне гілля верби, жовто-червоні барви.

Микола Бурачек

Повалені дерева, темні хмари, чорно-червоні відтінки.

Федір Панко

Вітер зриває урожай з яблунь, на річці морські хвилі, фарби сині, жовті, червоні, чорні. 

Мені найбільше по­добається ілюстрація Федора Панка. Вона дивовижна своєю казковістю. Гнеться гілля щедрих яблунь, земля наповнена багатим врожаєм, кучеряві хвилі на воді нагадують безмежність моря.

 

Сторінка 100

� Цей вірш став народною піснею, музику до неї написав композитор Данило Крижанівський.

� Цей вірш можна сприйня­ти у відображенні через різні види мис­тецтва, їх об’єднує тема – річка Дніпро як символ української землі.  

Мені найбільше сподобалося слухати у виконанні хору пісню на слова Великого Кобзаря. У мене добре розвинута слухова пам'ять, тому у такій формі мені легше було його запам’ятати. Також я відвідую музичну школу, тому залюбки підспівую.

Я вже знайомий з цим віршем на уроках у попередніх класах. А ще мені подобається малювати. Тому побачити, як виражають свою думку художники, мені було найцікавіше. 

Сторінка 101 Іван Франко

Коротка біографія Івана Франка…

 

Сторінка 102 Вірш «Дивувалась зима» Івана Франка

� Поет змальовує зиму як живу істоту за допомогою таких слів (уособлення): (зима) дивувалась, духнула з уст, почала метати.

� Зима з першими весняними квітами захотіла розправитися холодом і віхолою («і дунула на них вітром з уст ледяних, і пластом почала сніг метати на них»), заморозити їх. Проте їй не вдалося це, бо після зимового сну весна пробуджує природу, а проліски називають першими вісниками весни.  

� За текстом здивування зими наростало: «дивувалась зима…, дивувалась зима…, найдужче над тим дивувалась зима». Почуття зими слід передати інтонацією від здивованої до дуже здивованої.

Картини можна побачити за словами вірша: на річці скрес лід, на проталинах виглядають ніжні проліски, віхола снігом засипає першоцвіти, серед снігу багато килимків ніжних пролісків.  

Тема і головна думка вірша…

 

Сторінка 103 Вірш «Дрімають села» Івана Франка

� Вірш треба читати у сповільненому темпі та зі спокійною інтонацією, ніби хочеш затримати ще на мить погожі дні. На початку вересня ластівки – птахи одні з перших відлітають у вирій.

� Вислови вказують на те, що поет змальовує день ранньої осені: «ясно ще осіннє сонце сяє», «темно-зеленії садки дрімають вже без плоду», «і ще стрілою ластівка звиваєсь над загоном». Слово підкреслює, що це останні погожі дні: потягає («та холодом осіннім вже в повітрі потягає»).

� Вислови слід розуміти:

«дрімають села» — на селі закінчуються осінньо-польові роботи,

«садки дріма­ють» — дерева будуть готуватися до зими,

«тихо гріються хатки» — незабаром треба буде обігрівати приміщення,

«холодом осіннім потягає» — дні стають по-осінньому холоднішими.

Тема і головна думка вірша…

Роздивилися незвичайну книжку про Івана Яковича Франка — енциклопедії «Франко: від А до Я», укладену Богданом і Наталею Тихолозами…

� Уявляю «цілісного учня» так: особистість, наполегливість, пізнання, розвиток, гармонія, товариськість, завзятість, старання.

 

Сторінка 104 Леся Українка

Коротка біографія Лесі Українки…

 

Сторінка 105 Вірш «Давня весна» Лесі Українки

� У першій і другій строфах рядки, у яких говориться про весну як про живу істоту (уособлення): «весна весела, щедра, мила, промінням грала, сипала квітки,… летіла».

� Весна принесла поетесі в дарунок весняний цвіт («посипались білесенькі квітки»), пісню про весняну волю («вітер… про весняну волю заспівав»), щоб мати надію опиратися хворобі. Зміна почуттів героїні вірша від суму і розпачі до радості та надії на краще майбутнє, яка викликана весняним пробудженням природи.

� У вірші про пробудження природи (вітру, дерев, пташок) сказано таке: «прилинув вітер, … заспівав про весняну волю». «у вікно … заглянули від яблуні гілки, замиготіло листячко зелене, посипались білесенькі квітки». «летіли співучії пташки, … співало все».

Знайшли у вірші слова, що римуються… Тема і головна думка…

� На мою думку, про весну сказано, що вона давня, адже з радісним настроєм поетеса зустрічала весну раніше, коли ще не була невиліковно хворою.

� Обкладинка книжки, що вийшла 2016 року у місті Ковелі до 145-річчя Лесі Українки, намальована Ларисою Івановою мені сподобалася, бо в героїні радісний настрій, а довкола неї різнокольорові квіти.

Мій варіанти обкладинок до цієї поезії: лірична героїня сидить у ліжку, з вікна до неї нахилились зелена гілка з дрібним білосніжним цвітом.

 

Сторінка 106 МЕДІАВІКОНЦЕ: Вікіпедія і вікіпедисти

Нова інформація про Вікіпедію: станом на березень 2020 року містила понад 50 мільйонів статей, це означає на сьогодні – ще більше.

� Найчастіше користуєшся Вікіпедією, коли готуєш проекти, вивчаєш біографії.

З інформаційних матеріалів дізнався, що Українська Вікіпедія на сімнадцятому місті серед інших у світі. Спочатку логотип мав вишивку, потім тлумачення нашого прапора. Енциклопедія є вільною, її наповнюють самі користувачі, попередньо зареєструвавшись.

� Вікіпедія вивчати біографії письменників допомагає, бо має більший обсяг інформації, ніж у підручнику, також подає багато додаткових фактів.

� Щоб стати вікіпедистом, треба мати ґрунтовні знання у певній області пізнання, володіти фактами, дослідженнями.

Назвали по три «плюси» й три «мінуси» використання Вікіпедії…

Інші завдання дивись тут...