Інші завдання дивись тут...

Сторінка 42.

КНИГИ ЗА КНЯЖИХ ЧАСІВ.

• Що відомо про виникнення книг? 

Спочатку люди писали повідомлення на каменях та глиняних таблицях. Згодом був виготовлений папірус, береста, пергамент, папір. Перші книги були написані від руки. Книга стала доступною після винайдення книгодрукування.

 

Як створювалися книжки за стародавніх часів? 

 

1. Що нового ти дізнався з тексту Івана Крип’якевича «Книги за княжих часів» про стародавні книжки? Як називалася перша історія України?

При дворах давніх українських князів перебували різні вчені й письменники. Тоді ще не було друкованих книжок. Хто бажав мати в себе книжку, мусив або сам переписувати її, або дати переписувати вченому писареві. Переписування однієї книги тривало цілі місяці. Писали тоді звичайно не на папері, а на тонкій шкірі, телячій або ослячій. Для писання брали гусяче перо, чорнило робили із сажі. Початкові букви малювали різнобарвними фарбами, майже на кожній сторінці був гарний малюнок. Князі збирали такі рукописи і зберігали їх у своїх бібліотеках.

Перша історія України називалась «Найдавніша Літопись». Написав її літописець Нестор.

 

2. Стисло перекажи прочитане. Ким був Нестор Літописець?

Найвідомішим ученим за княжих часів був Нестор Літописець. Він був монахом Печерського монастиря в Києві. З молодих літ він цікавився минулими часами, збирав давні рукописи, записував перекази про життя слов'янських племен, про перших князів, їх війни і походи. Потім записав все те в одну книгу, що зветься «Найдавніша Літопись». Це — перша історія України.   

 

3. Про що ти хотів би запитати? Які є відомі стародавні рукописи?

У яких музеях зберігаються давні рукописи?

Де можна побачити рукописні книги?  

Відомі рукописні книги – «Руська правда»,  «Ізборники» Святослава, «Повість минулих літ», «Житіє Бориса і Гліба» та «Житіє Феодосія Печерського» Нестора Літописця, «Слово про Ігорів похід» невідомого автора, «Слово про закон і благодать» митрополита Іларіона, серед багатьох Євангелій відоме «Пересопницьке євангеліє» ( книга збереглася до наших часів і нині є національною святинею, на ній присягають президенти на вірність українському народові) та ін.

Інші завдання дивись тут...