Інші завдання дивись тут...

© Барна Р., 2021  

Серія "Вчимось разом" до підручника "Українська мова та

читання 4 клас Богданець-Білоскаленко Н., Шумейко Ю. (частина 2)"

(використані цитати з підручника у лапках або прописом)

Сторінка 21 Вірш «Мій дім –це мій край, на ім’я Україна».

1� Рідні домівки: хмара для краплини, мурашник для мурахи, дупло для білки, небо для сонця.

2� Для людини рідною домівкою є родина, край, країна: «моя міць, оберіг і родина… це мій край, на ім'я Україна» .

3� Значення слів «ревно боронять кордони свої»: бути захисником Вітчизни (патріотом).  

4� Можна намалювати калину біля хати, повертаються з вирію лелеки.

5� Написали казку на тему «Де най­краще місце у світі?»…

6� Поставили запитання. Чому усі в цьому світі тримаються хати? Чому навесні повертається пташка із теплого вирію в рідні краї? Чому всі ревно боронять кордони свої?

Тема і головна думка вірша…

 

Сторінка 23 Науково-художнє оповідання «Про наш прапор» Анатолія Григорука.

1� Найбільша кількість прапорів різних країн світу знаходиться перед будинком Організації Об’єднаних Націй у Нью-Йорку. Там є також український прапор.

2� Автор тексту пояснює, що таке прапор такими словами: «Прапор — це основ­ний символ держави. Прапор — це святиня».

3� Про те, як з'явилися прапори, можна сказати, що у давнину звичайнісінька гілка дерева, жмут трави чи волосінь із кінського хвоста» могли засвідчувати певну належність спільноти, зго­дом «почали з'являтися розшиті нитками стяги, хоругви», їх піднімали над бойовими дружинами князів. Стяговик – це прапороносець, ним був найхоробріший воїн. У запорожців прапор був малинового кольору.

4� Український прапор має дві смуги: верхня — синя, що символізує мирне небо, а нижня — жовта, що символізує хлібну ниву.

5� Браконьєрам не вдалося обманути прикордонників, бо вони прилаштували український прапор неправильно. «Дивляться прикордон­ники й очам своїм не вірять: рибалить неподалік траулер, а над ним тріпоче прапор. Тільки якийсь химерний — низ у нього синій, а верх жовтий».

6� Виділені слова «Треба сказати, що український народ багато століть мріяв про власну державу, про прапор, виборював їх. І ось над незалежною Україною гордо замайоріло й те­пер завжди майорітиме це неповторної краси знамено», слід розуміти так, що у 1991 році проголошенням незалежності було відновлено державність України як суверенної країни.

7� Державні символи України: прапор, герб, гімн... 

Важливо з повагою ставитися до державних символів рідної країни, бути гідним громадянином своєї країни.

У кожній школі знайдеться місце, де можна побачити прапор і герб. Гімн звучить на урочистостях, святкових зібраннях.

8� Прапори держав...

 

Сторінка 24 Вірш «Наш прапор» Світлани Коробової.

1� Рядки, у яких авторка описує український пра­пор: «Блакить із золотом на нім переплелися», «Знамення сяє сонцем золотим, Небесною виблискує блакиттю».

2� Порівняння: «майорить, неначе птах», воно вказує на те, що українці – волелюбний народ.

3� Розповідь у вірші ведеться від імені дітей, що можна довести рядками «ми — громадяни, хай іще малі».

4� Слова в тексті вказують, що прапор є державним символом для різних поколінь: «з часів далеких відгомін іде про прадідів, відвагу, мужність, славу… з  ним здобували все, що є святим».

Тема і головна думка вірша …

 

Сторінка 27 Оповідання «Михасева зустріч з Канадою» Іван Бондарчук.

1� Головного героя твору звуть Михасем. Автор розповідає про знайомство Михася з першим приятелем у Канаді.

2� Батьки розказували хлопчикові про Канаду таке, що «це великий простір, а на ньому — усякому воля». Михась засумнівався в їхніх словах, бо на той час батьки наказували синові не виходити на вулицю.

3� На вулиці з хлопчиком трапилася така пригода: діти, які гралися на вулиці, не могли порозумітися з Михасем, бо він не знав мови дітей і мовчав, а вони  прийняли його за німого. Мова – засіб спілкування. Михасеві допоміг випадковий перехожий – хлопець, який був з українського роду, він народився у Канаді, проте знав українську мову – мову своїх предків.

4� Почуття Ми­хася:

Розчарування

«Казали: це великий простір, а на ньому — усякому воля. Яка ж тут воля Михасеві?»

Образа

«Вони обступили його з усіх боків і почали штовхати. Ми­хась спочатку всміхався, думав, що вони жартують, але як вони добре йому припекли, то й заплакав»

Радість

«Мамо! Цей хлопець говорить так, як і я!»

5� На те, що українці, які переїжджають в інші країни, бережуть свої традиції, вказують слова: «і він став їм оповідати про Україну та про українців, які живуть у різних країнах світу, а душею і думками линуть до свого рідного краю», «старший меншому розповідав, що в цьому місті є ба­гато українців, що в них є свій народний дім, своя церква й школа». Це важливо робити, щоб не втратити своє національну ідентичність. 

6� Склали план, тема і головна думка…

 

Сторінка 28 Вірш «Моя пісня» Володимира Івасюка

1� Автор вірша звертається до своїх земляків, які переїжджають в інші країни.

2� Він просить, щоб їх супроводжувала українська пісня: «візьми з собою мою пісню — я в неї щастя наспівав».

3� Автор порівнює пісню з подругою, адже дружна підтримка допомагає долати труднощі в чужій стороні.

4� Написали, які пісні любите співати…

 

Сторінка 30 Науково-художнє оповідання «Слава не поляже» Б. Гошовський.

«Запорожжя».

1� Опис українського степу в давнину: «Ніколи плуг не орав цих степових земель; ніхто не косив трави, не збирав сіна. Природа жила тільки сама для себе». Запорізький степ відрізняєть­ся від сучасного: розвивається сільське господарство, багато урбанізованих міст, великих заводів, найпотужніша в Україні гідроелектростанція.

2� Уривок, у якому розповідається про тва­рин українського степу: «Серед степів і по лісах над річками було багато всяких звірів, а колись тут водилися тури з породи диких волів, зуб­ри, буйволи, ведмеді, коні, олені, степові кози, дикі каба­ни; на річках гніздилися бобри... Птахів було так багато, що навесні люди набирали повні човни яєць качок, гусей, журавлів, лебедів, а пізніше ловили цілі та­буни молодих птиць... У старих дуплистих деревах роїлися бджоли... У річках та озерах було багато риби; іноді однією сіттю ловили по дві тисячі рибин, найменші з них були завдовжки із стопу»...

3� Тварини і рослини Червоної книги України…

 «Козаки».

1� Життя в степах було небезпечним через напади  чужинців – татар.

2� Люди облаштовували своє житло: «ставив хату й розводив господарство: годував худобу, закладав пасі­ку, потроху орав степи, сіяв збіжжя».

3,4� Написали, хто такі козаки, що знаєш про козаків…

«Сміливих людей, які йшли промишляти в степи й воювати з татарами, називали ко­заками. Від того, що козаки жили на Запорожжі, їх нази­вали запорожцями».

 

Сторінка 31 «Запорозька Січ»

1� Про Дмитра Вишневецького дізналися, що він був заможною людиною, але покинув майно і пішов козакувати. Він сміливий, має організаційні здібності, згуртував людей, що жили на острові Мала Хортиця, побудувавши міцну фортецю Запорізька Січ.  

2� Козаки оселилися на острові Хортиця, «то був невеликий острівець на Дніпрі, високий, скелястий, міц­ний для оборони».

Збудовану фортецю назвали Запорізькою січчю. «Така фортеця була подібна до інших замків, яких тоді було бага­то на Україні. Козаки дали їй нову назву — Січ — від слова сікти, бо для укріплення вони сікли дерево й ставили в за­сіки; самі ж називали себе січовиками».

3� На острові Хортиця реконструювали Запорізьку Січ, тому з давнини до нашого часу залишилися вали, частокіл, башти, курені. «Козаки повикопували кругом глибокі рови… На валах поставили частокіл, поклали дерев'яні зруби та побудували помости під гармати. Вихід зробили лише один, широкий, для переїзду. Поставили міцні оборонні ворота з дерева, а над ровом перекинули міст на ланцю­гах. За валами стояли курені. Посередині твердині був розміщений майдан. Така фортеця була подібна до інших замків, яких тоді було бага­то на Україні». 

4�  Запорозька Січ стала для козаків не тільки важливим укріпленням, а також домівкою.    

� Опис репродукції картини О. Штанко за запитаннями.

На репродукції картини зображений Дмитро Вишневецький.

У його постаті бачимо сміливого козака.

На картині використані кольори: червоний, тілесний, сірий.

Створює оптимістичний, піднесений настрій, почуття гордості за козаків.

 

Сторінка 33 Вірш «Так любімо Україну!» Віктора Терена.

1� Автор вірша звертається до молодих людей: «вперше ти побачив, хлопче, тут, у нашій Україні».  Він закликає любити Україну.

2� Автор порівнює любов до України з любов’ю до матері, бо матір, як і Батьківщина, єдині в житті кожної людини: «І тому, як рідну матір, дорогу твою, єдину, як весну, пісні крилаті — так любімо Україну».

3� Речення із звертаннями. «Матері ласкаві очі і долоні рідні-рідні вперше ти побачив, хлопче, тут, у нашій Україні».

Спонукальні речення. Так любімо Україну! І тому, як рідну матір, дорогу твою, єдину, як весну, пісні крилаті — так любімо Україну.

4� Україна — це моя Батьківщина. Тематична «павутинка» за змістом вірша: мати, хата, стежина, шлях, друзі, Україна.

Тема і головна думка вірша…

 

Сторінка 34 Вірш «Рідна мова» Оксани Забужко.

1� Рядки, у яких авторка наголошує, що кожний може розмовляти своєю мовою: «мова кожного народу неповторна і своя».

2� Пояснили значення прислів'я: «Скільки мов ти зна­єш — стільки разів ти людина»…

3� Слова для опису української мови: неповторна, своя, природна, солов’їна, барвінкова, колосиста, українська, рідна, єдина, калинова, мелодійна, пісенна.  

4� Поетеса порівнює рідну мову з матір’ю, адже вони єдині для кожної людини.

5� Тема і головна думка вірша…

6� Дібрали прислів'я про мову…

 

Сторінка 37 Повість «Ангел Золоте Волосся» Зірки Мезантюк.

1� Головні персонажі твору: дівчинка Галинка Супрун – учениця 4-Б класу, Ангел Золоте Волосся. Опис Ангела Золоте Волосся: «Він сидів, спокійний та замріяний, і дивився у вікно. Скіс­ний призахідний промінь падав йому на обличчя, на світ­ле волосся, що сягало плечей. Від того здавалося, мовби його лице обрамлене золотом — ясним сяючим німбом».

2� Перше знайомство дівчинки з ангелом відбулося у кімнаті квартири на шістнадцятому поверсі, де дівчинка мешкала з батьками і молодшим братиком.

3� Ангел не поспішав відповідати на запитання Галі, бо він милувався заходом сонця за горизонт, чудовий краєвид виднівся із вікна квартири («Почекай... заходить сонце, — сказав світловолосий юнак, не повертаючи голови. — Звідси прекрасний крає­вид»).

Опис заходу сонця: «Сонце якраз торкнулося обрію, заливши навколишні будинки м'яким рожевуватим світлом. Сліпуче кружало поволі поринало за ліс, за дале­кі зубчики сосен. Його золотаво-рожеве проміння гасло, і місто тьмяніло, сірішало. Ось залишилося пів кружала: ось лише малий червоний пружок, та й він тане на очах; ще видніється крихітна цятинка, мов жарина... Усе, погасла».

4� Спочатку дівчинку здивувало те, що ангел на вигляд видався їй знайомим («А ще він видався їй знайомим. Його лагідне об­личчя вона вже десь бачила, як і світлі кучері навколо лиця, і схилену в задумі голову»), а потім те, що ангел назвав своїм другом звичайного школяра («Ангели дружать зі школярами? — перепитала дів­чинка»). З одного боку вона хотіла попросити в ангела, щоб минули її прикрощі, а з іншого – чекала від ангела чуда, на які не здатні звичайні люди («Хоча, якщо чесно... їй хотілося іншого. Щойно Галя збаг­нула, що перед нею ангел, як десь глибоко в грудях замрі­ло потаємне, зухвале, безглузде бажання, у якому вона не хотіла собі зізнатися, проте воно муляло, мов камінець під п'ятою. їй хотілося... дива. Бодай маленького, але справж­нього, неземного, чогось такого, що тільки ангели вміють»).

5� На мою думку, золотоволо­сий юнак, наприклад, може запропонувати дівчинці перенестися в минуле та познайомити зі своїм другом.  

1� Дівчинка потрапила у минуле («Принаймні він теж перенісся сюди разом із Галею і таки читав її думки… Ти бачиш далеке минуле, — мовив Ангел Золоте Во­лосся, відповідаючи на її думки»). Вона побачила будівництво Успенської церкви на території Києво-Печерської лаври («Ближні Печери! Здуріти можна: виходить, вона ба­чить Києво-Печерську лавру. Точніше те, з чого лавра по­чиналася»).

У минулому вона по­бачила багато різних людей:

робітників

«Біля її входу чоловіки розмішували червонястий розчин, подібний до бетону, і дерев'яними відрами носили його всередину. Ще кілька робітників розпилювали товсті дубові дошки»

ченця

«Недалеко від неї старий чернець розмовляв із сільським дядьком»

дядька зі сином

«Поруч із дядьком не­спокійно переступав з ноги на ногу його син — хлопчина в білій сорочці, підперезаний червоним поясом, висо­ченький, русявий, з тонкими рисами ніжного рум'яного обличчя»

хлопчину-служка, який носив робітникам воду

«На кручу вибрався, розхлюпуючи із цеберки воду, рудоголовий нестрижений хлопчина в латаній-перелатаній одежі»

голуба

«Світ мов­би похитнувся в її очах, і враз усе щезло — голуб, собор, хлопці, майстри»

2� Учителька назвала Галю майбутнім істориком, бо дівчина розказувала на уроці матеріал, якого не було у шкільному підручнику.  

3� На світлині бачимо високу споруду зі світлими стінами, куполи вкривають  золоті бані. Храм має строгі форми, осьову симетрію щодо головного входу, стіни прикрашені рядами тонкої цегли – плінфи. Особливість храму в тому, що під час попередньої війни він був повністю зруйнований ворогами, проте у 1999-2000 роках цю архітектурну окрасу столиці відбудували.

Опис Успенського собору в тексті: «могутні рожевуваті стіни з каменю і рядів тонкої цегли — плінфи, викладені плінфою оздоби — хрести й безконечники», на стінах «фрески — ма­лярство по сирій штукатурці», зі  смальти з незліченни­ми відтінками викладали чудові мозаїки.

4� Лексичне значення слів дізнаємося з тлумачного словника: німб (сяйво навколо або над головою), цеберко (дерев’яна посудина з дужкою для носіння і зберігання води). Фразеологізми: закопилити губу (ображатися, зазнаватися), летіти на крилах (швидко йти, бігти).  

5� На мою думку, варто потрапити би в минулому у село Петриківка. Побачити, як виникло народне малярство, яке відоме на весь світ, — петриківський розпис…  

 

Сторінка 43  Узагальнення знань із розділу

1� Розділ називається «Мій дім – це мій край, на ім’я Україна». Україна є рідною домівкою для українців – громадян своєї держави, незалежно від їхньої  національності (українці, поляки, кримські татари, угорці, болгари, румуни, євреї, молдавани, білоруси, греки, гагаузи, росіяни та інші).  

2� Установили відповідність між назвою твору та автором:

Назва

Жанр

Автор

«Про наш прапор»

оповідання

А. Григорук

«Ангел Золоте Волосся»

оповідання

З. Мензатюк

«Наш прапор»

вірш

С.Коробова

«Мій дім — це мій край, на ім'я Україна»

вірш

Н. Карпенко

3� Про українську мову йдеться у таких творах: оповідання «Михасева зустріч з Канадою», вірш «Рідна мова».

4� Відповідність між словами та твором:

Слова

Назва

Жанр

Автор

Стяг, держава, символ, блакить

«Наш прапор»

Вірш

С. Коробова

Хортиця, Запорожжя, Вишневецький, Дніпро

«Слава не поляже»

Оповідання

Б. Гошовський

Несподіваний, замріяний, спокійний, добрий

«Ангел Золоте Волосся»

Оповідання

З. Мезантюк

5� Світлини стосуються творів розділу: Успенський собор — оповідання «Ангел Золоте Волосся», Запорізька Січ — науково-художнього оповідання «Слава не поляже», будівля ООН — науково-художнього оповідання «З Україною в серці».

6� До кожного прислів'я дібрали текст із прочитаного розділу.

У ріднім краю, як у раю.

«Мені наймиліша моя сторона»

Вірш «Мій дім — це мій край, на ім'я Україна»

Птаха пізнають по пір'ю, а людину — по мові.

«Мова кожного народу неповторна і своя»

Вірш «Рідна мова»

Де прапор піднімають, там Україну величають.

«Він – символ незалежної держави»

Вірш «Наш прапор»

7� Мене здивувало те, що Успенський собор був заново відбудований уже в наш час.

Я запам'ятав багато цікавого та нового про Запорізьку Січ.

Мені б хотілося дізнатися більше про гетьмана Дмитра Вишневецького.

Інші завдання дивись тут...