Інші завдання дивись тут...

РЕЧЕННЯ

Закріплення та узагальнення вивченого про речення

Вправа 48. У тексті два речення.

За моїм вікном ростуть кедри і смереки.

……………………..=====

 

Вправа 49. Хто більше читає, той більше знає. Книжка мовчки все розкаже. Книжка вчить, як на світі жить. Людина без книжки, як криниця без води.

Головні члени речення та другорядні члени речення.

Книжка мовчки все розкаже.

_______.................======

 

Вправа 50. За любов до книжок князя Яро­слава назвали Мудрим (розповідне речення). При ньому було засновано першу бібліотеку України (розповідне речення). Її доля невідома (розповідне речення). Вона зберігалася в Софійському собор Києва (розповідне речення). Де вона зараз? (Питальне речення). Куди зникла та перша бібліотека? (Питальне речення). Шукаймо її сліди! (Спонукальне речення).

• Це текст-розповідь. Тема: розповідь про першу бібліотеку України.

• Поясніть написання великої літери.

 

Вправа 51. Текст-міркування «Для чого існують бібліотеки?».

 

Речення за метою висловлювання

Вправа 52. Відгадка: крапка.

Маленька, менша від мачини, ні з ким не стану на борню. А при читанні, коли треба, й людини мову зупиню.

 

Вправа 53. Чи користуєтеся ви абонементом? (Питальне речення). Я користуюсь абонементом (розповідне речення). Чи часто ви пра­цюєте в читальному залі? У читальному залі буваю кожного місяця. Як вибираєте книжки для чи­тання? Книжки для читання вибираю за коротким змістом. Чи маєте домашню бібліотеку? Маю домашню бібліотеку. Скільки книжок є у вашій домашній бібліотеці? У домашній бібліотеці багато книжок. Які книжки ви любите пере­читувати? Люблю перечитувати вірші. Герої якої книжки вам подобаються? Мені подобаються герої моєї улюбленої книжки.

 

Вправа 54

Звуковий розбір: героїв – звуків 7 [г е р о й ї в], букв 6 («ге», «е», «ер», «о», «ї», «ве»).

• Питальні речення. Кого з героїв засуджує автор? Чи хотіли б ви цю книжку знову перечитати?

 

Вправа 55. Спонукальні речення з вправи 54.

Читайте книжку уважно, не поспішайте. Значення незнайомих слів шукайте в словниках або запитайте про це в дорослих.

Запам'ятайте прізвища автора книжки та художника, який намалював ілюстрації до неї. Поміркуйте, що вам сподобалось у вчинках героїв.

 

Робота з деформованим текстом.

Вправа 56. Урок 2 у «Зошиті з розвитку писемного мовлен­ня».

 

Речення окличні та неокличні

Вправа 57. Огляньмося довкола... (розповідне неокличне речення). Нас чекає люта зима (розповідне неокличне речення). Які при­кмети вказують на неї? (Питальне неокличні речення). Дуже рясно вродила горобина! (Розповідне окличне речення). А скільки шишок, жолудів, яблучок-кисличок! (Розповідне окличне речення). Виросло багато грибів! (Розповідне окличне речення). Це прикмети холодної зими (розповідне неокличне речення). Природа саме так захищає своїх мешканців (розповідне неокличне речення). Ну як не дивуватися мудрій природі?! (Питальне окличне речення). Оберігаймо природу! (Спонукальне окличне речення).

 

Вправа 58. Соловей.

Зачин. У палаці все блищало від чистоти! На стінах і підлозі відбивалися тисячі золотих ліхтарів! У коридорах поставили розкішні квіти. Вони дзвеніли, мов дзвіночки.

Основна частина. Посеред просторої зали сиди ім­ператор. Там зібрався цілий двір! Усі не зводили поглядів із маленької пташки. Аж ось імператор кивнув їй головою.

Кінцівка. І соловейко защебетав! Він так за­душевно щебетав, що імператор не зміг стримати сліз!

 

Вправа 60. Яка чудова рання осінь! Що це за стукіт лунає в лісі? Це дятел лікує дерево. Що за шурхіт у кущах? Хто це фиркає? Їжачок. Він знайшов яблучко!

Інші завдання дивись тут...