Інші завдання дивись тут...

ВПРАВА 37. Попрацюйте разом! 1. Прочитайте текст. Доберіть до нього заголовок.

     Іде старець, увесь білий. Білий одяг, біле довге волосся, біла, як сніг, борода в нього. Легкий вітерець розвіває чуприну й бороду. У руці в нього палиця висока, з перехрестям угорі. Іде... Видно, що змучений — ледве ноги волочить... А очі в нього такі лагідні, така добрість б'є з них! (Антін Лотоцький).

2. Яка мета цього тексту? Які слова тексту допомогли вам уявити зовнішність людини?

37. ВІДПОВІДЬ.

1. ЗАГОЛОВОК. Старець. Мороз.

2. Це текст-опис. Його мета — описати зовнішність людини, тобто подати її словесний портрет.

Іде старець, увесь білий. Білий одяг, біле довге волосся, біла, як сніг, борода в нього. Легкий вітерець розвіває чуприну й бороду. У руці в нього палиця висока, з перехрестям угорі. Іде... Видно, що змучений — ледве ноги волочить... А очі в нього такі лагідні, така добрість б'є з них!

 

ВПРАВА 38. 1. Прочитай.

  У Наталочки очі як черешні, що вистигають у рясних полтавських садах. Великі, круглі, темні. І личко кругленьке, смаглявеньке. Дідусь так і називає її: «Моя черешенька!» (Оксана Іваненко).

2. Спробуй за цим описом намалювати вдома портрет Наталочки.

 

ВПРАВА 39. Склади текст-опис зовнішнього вигляду близької тобі людини (брата, сестри, товариша, подруги).

39. ВІДПОВІДЬ.

Опис зовнішнього вигляду моєї подруги Софійки. 

Опис зовнішнього вигляду моєї сестри. 

Опис зовнішнього вигляду мого товариша Андрійка. 

 

ВПРАВА 40. Попрацюйте в групах! 1. Прочитайте діалог. Доберіть заголовок.

Розмовляють двоє друзів.

— Кажуть, що кожна людина повинна залишити після себе добрий слід. Я вже знаю, що я зроблю. Як трохи підросту, то почну засаджувати деревами і кущами отой пустир. І там виросте гайок. А в тому гайку я побудую... Я ще не знаю, що саме збудую, але точно знаю, що там діти будуть влаштовувати фантастичні ігри...

— Е... Я ще про таке не думаю... Мені ще рано. Але я вже вмію змайструвати годівничку для птахів, шпаківню. Для цього треба... 

— …

2. Складіть і запишіть продовження діалогу — як можна змайструвати годівничку для птахів або шпаківню (на вибір).

40. ВІДПОВІДЬ.

Продовження діалогу — як можна змайструвати годівничку для птахів.

Продовження діалогу — як можна змайструвати шпаківню.

 

ВПРАВА 41. 1. Прочитай текст. Визнач, який це текст — розповідь чи опис.

    Закінчилося літо. З кожної гілочки на калині звисають грона. До калини часто навідуються птахи, які вже збираються у вирій. Птахи сідають на калину і дзьобають ягідки. А серед зими до калини прилетять снігурі і також будуть ласувати солодкими від морозу ягодами.

2. Поміркуй, як цей текст можна вдосконалити. За потреби скористайся підказкою: заміни слова, що повторюються, синонімами.

3. Запиши вдосконалений текст.

40. ВІДПОВІДЬ.

Закінчилося літо. З кожної гілочки на калині звисають грона. До дерева часто навідуються птахи, які вже збираються у вирій. Пернаті друзі сідають на калину і дзьобають ягідки. А серед зими до деревця прилетять снігурі і також будуть ласувати солодкими від морозу плодами.

 

ВПРАВА 42. 1. Прочитай текст.

ЗАТИШНА ГАЛЯВИНА.

    У темному великому лісі посеред непролазної гущавини примостилась невеличка затишна галявина. Росли тут кучеряві кущі ліщини, що вбиралися восени золотими горішками. Стояла горобина, з червоногарячими коралями на шиї. А попід ліщиною та навкруг порохнявих пеньків у зеленій траві жили громадою гриби.

   Поляна була в такій глушині, що ніхто з людей сюди не заходив. Тільки прибіжить іноді з гущавини зайчик та поскубе зеленої травиці. Прискаче сполохана козуля (косуля, сарна). Пристрибає спритна білочка поласувати смачними горішками (За Петром Козланюком).

2. Чи можна поміняти місцями абзаци? Якщо не можна, то чому?

3. Доведи, що слова великому, зеленому, пеньків написані правильно.

42. ВІДПОВІДЬ.

2. Якщо поміняти місцями не буде послідовного викладу думок.

3. Великому (бо велич), зеленому (бо зелень), пеньків (бо пень).

 

ВПРАВА 43.1. Прочитай текст. Визнач, яка його тема і головна думка.

                               ЯК ТВАРИНИ СПІЛКУЮТЬСЯ?

   Ніхто з вас, певне, і не підозрював, що тварини можуть спілкуватися. Вони контактують між собою за допомогою запахів, рухів тіла, голосу. Отже, у них є не один, а три способи розуміти одне одного. Звуки можуть відтворювати не тільки звірі, птахи, комахи, а й мешканці морських глибин.

  З народження кожна тварина володіє певною кількістю звуків. За допомогою їх вони вітаються, повідомляють про знайдену поживу, сигналізують про тривогу, задоволення.

     Звуки тварин дуже різні. Підраховано, наприклад, що голоси й пісні лише птахів мають майже чотириста відтінків (За Володимиром. Бондаренком).

2. Побудуй на основі цього тексту міркування на тему «Чи можуть тварини спілкуватися?».

43. ВІДПОВІДЬ.

1. ТЕМА: про способи спілкування тварин. ГОЛОВНА ДУМКА: заклик дізнаватися багато цікавого про життя тварин. 

2. ТЕКСТ-МІРКУВАННЯ на тему «Чи можуть тварини спілкуватися?».

     Спостерігаючи за поводженням тварин, часто виникає думка «Чи можуть тварини спілкуватися?».

     Звичайно, тварини спілкуються між собою. По-перше, вони можуть відтворювати звуки. Наприклад, співають птахи, гавкають собаки. По-друге, мешканці не тільки суші, а й морських глибин спілкуються між собою. Дельфіни, наприклад, послуговуються ультразвуком. По-третє, за допомогою тваринної мови вони вітаються, повідомляють про знайдену поживу, сигналізують про тривогу, задоволення. По-четверте, за допомогою запаху, наприклад тварини-мами впізнають своїх дитинчат. 

     Науковці довели, що у тварин є аж три способи розуміти один одного. Це запахи, рухи тіла та голос.

 

ВПРАВА 44. Попрацюйте разом! 1. Прочитайте і порівняйте два описи рослини.

1. Ромашка — трав'яниста рослина родини складноцвітих із дуже розгалуженими стеблами й суцвіттями - кошиками, на краях яких розміщені білі квітки, а в середині — жовті.

    Цвіте з травня до жовтня. Росте на городах, біля доріг, жител, на пустирях.

2. У зеленому затишному храмі, вся переплетена золотими нитями сонця, на високому гінкому стебельці росла лугова цариця — ромашка. Це, мабуть, була найпрекрасніша в світі квіточка: рівна, висока, із сумно нахиленою набік яскраво-жовтою, у білих ніжних прозорих пелюсточках голівкою, ще й зверху прикроплена дрібною, як вістря стальної голки, росичкою (Григір Тютюнник).

2. Простежте, у якому тексті прикметники та інші частини мови вжито в прямому і переносному значеннях, а в якому — тільки в прямому.

3. Відшукайте приклади художніх і наукових текстів у підручниках з читання, природознавства. Поясніть, яку роль у цих текстах відіграють прикметники.

44. ВІДПОВІДЬ.

У другому тексті прикметники та інші частини мови вжито в прямому і переносному значеннях, а в першому — тільки в прямому

У зеленому затишному храмі (зелена природа), переплетена золотими нитями сонця (жовта), лугова цариця (ромашка), сумно нахиленою (похиленою), прикроплена дрібною росичкою (з краплинкою роси).

 

ВПРАВА 45. 1. Прочитай записи, зроблені Максимом під час екскурсії до парку.

простора галявина

тиша

прив'яла трава

шелестить

притихла берізка

дятел

пожовкле листя

стукіт

дощові краплини, як сльози

сорока-білобока

стрекоче

2. У якому творі Максим хотів використати свої записи? Назви його. Напиши й ти такий твір. Використай у ньому Максимові записи і власні спостереження.

45. ВІДПОВІДЬ.

У творі-описі Максим хотів використати свої записи.

                                      Екскурсія до парку.

Інші завдання дивись тут...