Інші завдання дивись тут...

ВПРАВА 147. Тема тексту — розповідь про роль прийменників у реченні.

   Як відомо, в українській мові є сім відмінків іменни­ків. Самі вони не можуть упоратися з великою кількістю значень, які потрібно передати. І тоді на допомогу від­мінкам приходять прийменники, щоб виразити найріз­номанітніші відтінки думки.

   Порівняй, наприклад, форми слова світанок, що ма­ють часове значення, без прийменників і з прийменни­ками: світанком — до світанку, перед світанком, протягом світанку, під час світанку, після світанку (За Іваном Вихованцем).

2. В називному відмінку іменники вживаються без прийменників, у місцевому – тільки з прийменником, в інших – з прийменниками чи без них.

 

ВПРАВА 148. Заголовок тексту: «Запорозький флот».

2. Запорозький флот інколи мав сотні морських чайок і був грізною зброєю в боротьбі з ворогом. Майже кожен із відомих гетьманів приділяв велику увагу будівництву чайок. Перші згадки про морські походи запорожців при­падають на  часи Дмитра Вишневецького. Козаки напада­ли на турецькі й татарські міста, визволяли невільників, вели успішну боротьбу зі султанським флотом. Голосний відгомін про це дійшов до нас у народних думах, баладах і легендах.

3. Словосполучення таких частин мови: дієслово + прийменник з іменником місто в різних відмінкових формах: наближатися до міста (чого?, Р.в.), виїжджати з міста (чого?, Р.в.) побувати в місті (в чому?, М.в.), гуляти по місту (чому?, М.в.), відпочивати за містом (чим?, Ор.в.), попрощатися з містом (чим?, Ор.в.).

4. Спільнокореневі слова: похід, ходьба, прихід, хід, похідний, прохідний, захід, ходити.

 

ВПРАВА 149.

2. Якими видами транспорту тобі подобається подорожувати.

3. Туристи непосидючий на­род. Мандрують вони по міст[ах] і сел[ах], ліс[ах] і гор[ах], спус­каються бурхливими річками. Використовують для цього різ­ний транспорт їдуть на потяг[ах] й автобус[ах], велосипед[ах] та мотоцикл[ах], пливуть на пло­т[ах] й у човн[ах], ідуть пішки. У дорозі туристи збагачуються незабутніми враженнями.

 

ВПРАВА 150.

По понеділк[ах] у розкладі уроки … .

По вівторк[ах] я відвідую шкільні предмети … .

По серед[ах] у розкладі навчальні заняття  … .

По четверг[ах] відвідую уроки … .

По п’ятниц[ях] в розкладі є шкільні заняття  …

Інші завдання дивись тут...