ВПРАВА 147. Тема тексту — розповідь про роль прийменників у реченні.
Як відомо, в українській мові є сім відмінків іменників. Самі вони не можуть упоратися з великою кількістю значень, які потрібно передати. І тоді на допомогу відмінкам приходять прийменники, щоб виразити найрізноманітніші відтінки думки.
Порівняй, наприклад, форми слова світанок, що мають часове значення, без прийменників і з прийменниками: світанком — до світанку, перед світанком, протягом світанку, під час світанку, після світанку (За Іваном Вихованцем).
2. В називному відмінку іменники вживаються без прийменників, у місцевому – тільки з прийменником, в інших – з прийменниками чи без них.
ВПРАВА 148. Заголовок тексту: «Запорозький флот».
2. Запорозький флот інколи мав сотні морських чайок і був грізною зброєю в боротьбі з ворогом. Майже кожен із відомих гетьманів приділяв велику увагу будівництву чайок. Перші згадки про морські походи запорожців припадають на часи Дмитра Вишневецького. Козаки нападали на турецькі й татарські міста, визволяли невільників, вели успішну боротьбу зі султанським флотом. Голосний відгомін про це дійшов до нас у народних думах, баладах і легендах.
3. Словосполучення таких частин мови: дієслово + прийменник з іменником місто в різних відмінкових формах: наближатися до міста (чого?, Р.в.), виїжджати з міста (чого?, Р.в.) побувати в місті (в чому?, М.в.), гуляти по місту (чому?, М.в.), відпочивати за містом (чим?, Ор.в.), попрощатися з містом (чим?, Ор.в.).
4. Спільнокореневі слова: похід, ходьба, прихід, хід, похідний, прохідний, захід, ходити.
ВПРАВА 149.
2. Якими видами транспорту тобі подобається подорожувати.
3. Туристи непосидючий народ. Мандрують вони по міст[ах] і сел[ах], ліс[ах] і гор[ах], спускаються бурхливими річками. Використовують для цього різний транспорт їдуть на потяг[ах] й автобус[ах], велосипед[ах] та мотоцикл[ах], пливуть на плот[ах] й у човн[ах], ідуть пішки. У дорозі туристи збагачуються незабутніми враженнями.
ВПРАВА 150.
По понеділк[ах] у розкладі уроки … .
По вівторк[ах] я відвідую шкільні предмети … .
По серед[ах] у розкладі навчальні заняття … .
По четверг[ах] відвідую уроки … .
По п’ятниц[ях] в розкладі є шкільні заняття …