Інші завдання дивись тут...

ВПРАВА 63. Попрацюйте разом! 1. Прочитайте речення. Визначте в них головні і другорядні члени.

1. Вітер віє, повіває, по полю гуляє. 2. ...Уся країна повита красою, зеленіє, вмивається срібною росою. 3. І барвінком, і рутою, і рястом квітчає весна землю... 4. Із-за лісу, з-за туману місяць випливає. 5. Ой гляну я, подивлюся на той степ, на поле. 6. Наша дума, наша пісня не вмре, не загине (Із творів Тараса Шевченка).

2. Установіть, із якими словами в реченнях пов'язані слова, що перелічуються. На які питання вони відповідають? Які це члени речення?

Члени речення, які відносяться до того самого слова і відповідають на те саме питання, називають однорідними членами речення. Однорідними можуть бути підмети, присудки і другорядні члени. Якщо однорідні члени речення вимовляють із перелічувальною інтонацією, то на письмі між ними потрібно ставити кому.

3. Спишіть речення. Однорідні члени позначте за зразком. ЗРАЗОК. На горбочку, у долині розцвіли волошки сині.

63. ВІДПОВІДЬ.

1. Вітер віє, повіває, по полю гуляє. Уся країна повита красою, зеленіє, вмивається срібною росою. І барвінком, і рутою, і рястом квітчає весна землю. Із-за лісу, з-за туману місяць випливає. Ой гляну я, подивлюся на той степ, на поле. Наша дума, наша пісня не вмре, не загине.

3. Вітер віє, повіває, по полю гуляє. Уся країна повита красою, зеленіє, вмивається срібною росою. 3. І барвінком, і рутою, і рястом квітчає весна землю... 4. Із-за лісу, з-за туману місяць випливає. 5. Ой гляну я, подивлюся на той степ, на поле. 6. Наша дума, наша пісня не вмре, не загине.

 

ВПРАВА 64. Попрацюйте разом! 1. Прочитайте текст. Розкажіть про кого ви дізналися з нього.

                  ВИДАТНА УКРАЇНСЬКА ХУДОЖНИЦЯ.

   Марія Приймаченко –  майстер українського декоративного мистецтва. Художниця у своєму малярстві використовувала акварель (клейова фарба, що розводиться водою) і гуаш (фарба, розтерта на воді з домішкою білила). Вони надавали соковитості зображенням казкових квітів, птахів, звірів, рослинних орнаментів.

   Нині твори Марії Приймаченко відомі не тільки в різних містах України, а й за кордоном: у Мюнхені, Парижі, Варшаві, Празі, Софії. За серію малюнків під назвою «Людям на радість» майстриню було удостоєно високої нагороди — Державної премії України імені Тараса Шевченка (За Марією Шинкарук).

2. Випишіть із тексту за зразком однорідні члени речення разом зі словами, від яких вони залежать. ЗРАЗОК. Використовувала акварель і гуаш.

3. Відвідайте музей образотворчого мистецтва, ознайомтеся з творами Марії Приймаченко.

64. ВІДПОВІДЬ.

2. Зображенням квітів, птахів, звірів, орнаментів; відомі за кордоном: у Мюнхені, Парижі, Варшаві, Празі, Софії. 

 

ВПРАВА 65. Прочитай речення. Виділені слова заміни за зразком однорідними членами речення. Запиши. ЗРАЗОК. Настя, Оксана, Ярослав і Тарас прочитали цікаву книжку.

1. Четверо дітей прочитали цікаву книжку. 2. У наших краях зимують різні пташки. 3. Український народ цінує національні рослини-символи.

65. ВІДПОВІДЬ.

У наших краях зимують синиці, горобці, ворони. Український народ цінує калину, вербу, явір.

Інші завдання дивись тут...