ВПРАВА 5. Текст.   Слова синоніми, антоніми.    Словники.

1. Антоніми: молоді – старі.

2. Молодий – 1. Який має небагато років, не досяг зрілого віку; юний. 2. Який недавно з'явився, народився, почав існувати, рости. 3. Недавно приготовлений (про продукти). 4. У значені наречені.

Старий – 1. Який прожив багато років, який досяг старості. 2. Який існує довгий час, давно створений. 3. Який довго був у вжитку. 4. Який давно минув, пройшов (про час); колишній. 5. Який був, існував у колишні часи. 6. Який зберігся, залишився від колишніх, давніх часів; старовинний. 7. Який був раніше, передував наявному тепер; колишній, бувший.

 

ВПРАВА 6. Склад.   Словники.    Абетковий порядок.   Активна й пасивна лексика української мови.

Карета, ракета, така, таке, тара, кара.

Карета  - закритий з усіх боків чотириколісний кінний повіз на ресорах.

Ракета - 1. Наповнений піротехнічною сумішшю снаряд, який при спалахуванні злітає високо в повітря; використовується для світлової сигналізації, освітлення місцевості, фейєрверків і т. ін. 2. Літальний апарат або пристрій з реактивним двигуном. 

Тара - 1. Те, в що упаковується товар для зберігання або транспортування; пакувальний матеріал. 2. спец. Вага пакувального матеріалу, а також вага вагона, автомашини, у яких перевозять товари. 3. спец. Вантаж, що править за рівновагу до посуду, у якому зважують товар.

Кара - 1. Суворе покарання, відплата за що-небудь, катування, страта. 

2. діал. Штраф. 

Така - 1. вказ. Уживається в значенні: саме ця. 2. вказ. Уживається перед переліком або поясненням, розкриттям змісту чогось у знач. 3. означ. Указує на високий ступінь вияву певної ознаки, властивості, якості, стану когось, чогось. 

Словники: тлумачний словник, словник синонімів, орфографічний словник, словник антонімів, словник іншомовних слів, фразеологічний словник та ін.

 

ВПРАВА 7. Активна й пасивна лексика української мови.

1. Буря, вітер, вода, сонце,  трава.

2. Птахи, сніг, гроза, дощ, дерево.

 

ВПРАВА 8. Активна й пасивна лексика української мови.

Корогва - прапор, крам - товар, уста - губи, рать - військо, стольний град - столиця, врата - ворота, спудеї - студенти, піїти - поети, свита - плащ.

 

ВПРАВА 9. Текст.   Активна й пасивна лексика української мови

Перший текст художній (є баченням автора).

Другий текст – науково-популярний (можна помістити в журнал чи статтю). 

Рать – військо.

Вої – воїни.

Старійшина - 1. Голова первісної общини, який обирався із числа старших і впливових її членів. 2. Найстаріший та найавторитетніший член якого-небудь товариства, колективу, об'єднання і т. ін.

Головне правило користувачів мережі Інтернет: не слід забруднювати її непотрібною інформацією, вивішувати і розсилати порожні та однакові повідомлення.

 

ВПРАВА 10. Активна й пасивна лексика української мови

а) Глас, звук, голос, шум, шепіт («зайве» слово-діалект глас)

б) Область, місто, район, повіт, селище («зайве» слово-діалект повіт).

в) Кліпмейкер, продюсер, бізнес-леді, дизайнер, кравчиня («зайве» кравчиня, бо не є іншомовним).